Block title
Block content

"Havasların ve nebîlerin dualarının on adetten altı yedisi hilâf-ı âdet makbul olmasından kat’î anlaşılıyor ki..." İzah eder misiniz, hilaf-ı âdet ne demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hilaf-ı âdet, kural dışı, kuralı delmek demektir. Allah’ın kainatta değişmeyen ve değiştirmediği adet ve kuralları vardır. Bu kurallar ancak özel durumlarda ve özel kullar için deliniyor ve değiştiriliyor.

İşte peygamberlerin mucizeleri, evliyaların kerametleri bu kuralların delinmesi ve o adetlerin geçici bir şekilde rafa kaldırılması anlamındadır ki buna hilaf-ı âdet denir. 

Mesela, insanın parmaklarından tatlı ve leziz bir suyun şarıl şarıl akması, Allah’ın kainattaki adet ve kurallarına aykırı bir durumdur. Yani parmaklardan suyun akmaması şu kainatın esaslı bir kuralı ve sabit bir adetidir. Ama Allah, Habib-i Ekrem olan Hazreti Peygamber Efendimiz (asm)'in hatırı için, o kural ve âdetin hilafına ve dışına çıkarak, onun mübarek parmaklarından tatlı ve leziz bir suyu akıtıyor. İşte bu olağanüstü parmaklardan su akması hadisesine hilaf-ı âdet, yani mucize denir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yedinci Mes'ele | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3736 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...