Block title
Block content

"Hayal ise, görüyor: Güya şu ağaçların müekkel melâikeleri içlerine girip her bir dalında çok neyler takılan ağaçları cesed olarak giymişler." Meleğin ağacı ceset olarak giymesi mecazi midir, açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hayal ise görüyor: Güya şu ağaçların müekkel melâikeleri içlerine girip herbir dalında çok neyler takılan ağaçları ceset olarak giymişler. Güya Sultan-ı Sermedî, binler ney sadâsıyla muhteşem bir resm-i küşatta onlara onları giydirmiş ki, o ağaçlar câmid, şuursuz cisim gibi değil, belki gayet şuurkârâne, mânidar vaziyetleri gösteriyorlar."(1) 

Ağaçlar maddi ve cismani, meleklerin bedeni ise ruhani ve nuranidir. Dolayısı ile meleklerin ağaçları hakiki anlamda ceset olarak giymeleri, aklen pek mümkün görünmüyor.

Yalnız meleklerin ruhani ve nurani yapıları, her türlü cisme nüfuz etmeye ve cisimde işleyen her türlü tecelliyi idrak etmeye müsaittir. Cinlerin insanların damarlarında dolaşmaları gibi, melekler de vekil olduğu cismin her yerinde rahatlıkla dolaşıp, ona her noktada nüfuz edebilirler.

Faraza bir ağaca nezaret eden melek, ağacın her bir dal ve yaprağında rahatlıkla dolaşabilir ve ağacın her bir noktasına en ince bir şekilde nüfuz edebilir. Ağaç sanki onun evi, onun iş yeri, onun bedeni gibi olur.

(1) bk. Sözler, On Yedinci Söz, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: On Yedinci Sözün İkinci Makamı | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 761 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...