"Hayat bir cisme, bir bedene girdiği vakit, Hakîm ismi dahi tecellî eder, hikmetle yuvasını güzelce yapıp tanzim eder. Aynı halde Kerîm ismi de tecellî edip, meskenini hâcâtına göre tertib ve tezyin eder." yuva ve mesken bildiğimiz mânada mı kullanılmış?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki yuva ve mesken tabirinden kastedilen mânâ; insanın maddî cesedi ve ona mebni olan bütün âza ve cihazlarıdır. “Hayat bir cisme, bir bedene girdiği vakit,..” ifadesinde, bu mânâ açık bir şekilde nazara veriliyor.

Hayat bedeni harekete geçirip, âza ve cihazları çalıştıran bir elektrik gibidir. Hayatın girdiği her yer şenlenir, Allah’ın isim ve sıfatlarını orada izhar ve ilan eder. İsim ve sıfatlar da hayatı takip ederek, orada kendi mâna ve hükümlerini icra ederler. Yani hayatın üzerinde nakışlarını gösterirler, demektir.

“Güya hayat onları arkasına takıp, girdiği yere çekiyor. Meselâ, hayat bir cisme, bir bedene girdiği vakit, Hakîm ismi dahi tecellî eder, hikmetle yuvasını güzelce yapıp tanzim eder.”

İnsanlar kendilerine faydaları dokunan ve bir cihetle birlikte yaşadıkları hayvan türlerinin her biri için ayrı meskenler, barınaklar yaparlar. Meselâ, tavuk için kümes, koyun için ağıl, arı için kovan inşa ederler. Üç milyondan fazla olduğu ifade edilen hayvan türlerinin herbirinin de bedenleri onların ruhlarına en uygun biçimde yaratılmıştır. Bu çok büyük bir rahmet ve hikmet tecellisidir.

Bütün bedenler Kerîm isminin tecellisiyle canlıların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılmış, tezyin edilmişlerdir. Bir evin bütün odalarının ihtiyaca uygun şekilde planlanması gibi, herbir canlının, meselâ insanın da kalbi, midesi, ciğeri böbrekleri safra kesesi ve sair cihazları en güzel ve en faydalı şekilde yaratılmışlardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
RABBİM KALBİNİZDEN GEÇEN BİNLERCE HAYRINIZA OLACAK DİLEKLERİNİZİ KABUL ETSİN. RİSALEİNURDAN BİR MESELEYİ DETAYIYLA ÖĞRENMEK BENİ ÇOK MUTLU EDİYOR BENİ İMAN KONUSUNDA MUTLU EDENELER EBEDİ MUTLU OLSUNLAR
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...