Block title
Block content

"Hayat bir şeye girdiği vakit, o cesedi bir âlem hükmüne getirir; cüz ise küll gibi, cüz’îye dahi küllî gibi bir câmiiyet verir." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Arıdan hayat çıksa, yani arı ölse arı için artık güneş önemsizdir; çünkü hayat için lazım olan ışık, ısı artık arıya lazım değildir. Demek arı ile güneş arasında irtibatı temin eden şey hayat imiş, hayat gidince arının güneş ile olan irtibatı da gidiyor. Arı hayat sayesinde, cüzi iken külli, cüz iken küll derecesine çıkıyor.

Arının camiiyet (her şeyle ilişkilenmesi) kazanması hayat ile oluyor. Hayat gittiğinde arının bir anda bütün kainat ile olan ilişkisi kesiliyor, basit ve cansız bir varlık haline dönüşüyor. Demek arıyı kainata bağlayan ve güneş, rüzgar, toprak, bulut gibi unsurlar ile ilişkiye sokan şey hayat imiş. Küll ve külliyeti de bu şekilde anlamak gerekiyor.

Mesela, dağda hayat olmadığı için külliyet kazanamıyor. Dağın cürmü ve genişliği bulunduğu yer kadar oluyor. Ama küçücük bir arı hayat sayesinde güneş, hava, su, toprak ve yıldızlarla ilişki kurup müthiş bir genişlik ve külliyet kazanıyor. Güneşin muntazaman doğmasında arıdaki hayatında bir katkısı bulunuyor, yani Allah koca güneşi küçücük arının hayatında istihdam ediyor. Çünkü güneş olmasa hayat olmaz.

Arının cansız ve hayatsız ölü bedeni, cüz ve cüzi iken, hayatlı hâli ise küll ve külli oluyor, demektir. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Nükte | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 677 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...