Block title
Block content

"Hayat-ı dünyeviyeyi gaye-i maksat yapsan ve ona daim çalışsan, en ednâ bir serçe kuşunun bir neferi hükmünde olursun." Burayı "Serçe kuşunun neferi olmak" kısmı ile açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan, yaratılış gayesi olan iman ve ibadeti terk edip, hayvan gibi sadece dünyanın zevk ve lezzetlerine dalar ve bütün gayesini dünya zevki olarak görürse, bu noktada serçe kuşu kadar dünyadan zevk ve lezzet alamaz ve ona yetişemez demektir.

Çünkü insanın fıtratı ve fıtratına konulan duygu ve yetenekler ahirete, imana ve ibadete göre dizayn edilmiştir. Hayvanların fıtratı ise, dünyadaki bir takım vazifeleri görmeye ve ücretini de peşin almaya göre dizayn edilmiştir. Bu yüzden insanın iman ve ibadeti terk ederek, sadece dünyaya dalarak hayvandan daha iyi bir lezzet alması mümkün değildir. Serçe kuşu bu inceliğe işaret eden bir örnektir.

Traktör otobanda işe yaramaz, Ferrari de tarlada bir işe yaramaz. Çünkü her ikisinin dizayn gayesi başka başkadır. İnsan ahiret otobanı için dizayn edilmişken, hayvanda dünya tarlası için dizayn edilmiştir.

Çünkü insanın başındaki akıl, geçmişin hüzünlerini geleceğin endişelerini getirerek hazır lezzetini bozar, dünyadan tam lezzet almasına mani olur. Oysa hayvanda akıl olmadığı için, her anından tam lezzet alır, hiçbir hüzün ve kaygı o anki lezzetini bozamaz. Hatta öyle ki bir inek kurban edilirken yanı başındaki başka bir inek ot yemeye devam eder. Ama insanın gözü önünde birisi idam edilse, bir iki ay hayattan zevk duyamaz. Demek dünyadan zevk alma açısından insan hayvana yetişemiyor.

Lakin iman ve ibadet dairesinde yaşayıp, meşru ve helal dairesinde hareket edilirse, o zaman insan, değil hayvanatı geçmeyi, bütün kainatın halifesi olur. O zaman hem dünyada hem ukbada mesut ve bahtiyar bir misafir olur...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 923 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...