Hayat lezzetinde serçe kuşuna yetişememek ne demektir? Niçin başka kuş değil de serçe?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayatın gayesi ve neticesi ebedi hayattır, uhrevi hayattır. Taşı, toprağı ve ağacıyla hayat sahibi olan saadet yurdundaki hayattır. Yoksa bu hadsiz mühim cihazlarla teçhiz edilen hayat şeceresi; şuur sahipleri hakkında özellikle insan hakkında meyvesiz, faydasız, hakikatsız olmak lazım gelecek.

İnsana verilen duygular ve cihazlar diğer varlıklara nazaran çok yüksek olmakla birlikte, insan dünyevi yaşayış itibariyle bir serçe kuşuna yetişemiyor. Çünkü o serçe kuşunda geçmişin elemi ve geleceğin endişesi yok.

Hâlbuki insanda en büyük bir nimet olan akıl dahi, geçmiş zamanın hüzünlerini ve gelecek zamanın korkularını düşünmekle insan kalbini devamlı incitip, bir lezzete dokuz elem karıştırdığından en musibetli bir bela olur. Bu ise yüz derece batıldır. Demek bu dünya hayatı, ahiret hayatını ispat ediyor. Acaba gücü her şeye yeten ve hayatın her anında tasarruf eden yüce Rabbimiz, insanın en küçük ihtiyacını karşılasın da insanın en büyük gayesi olan ebedi yaşama arzusunu ihmal etsin. Haşa!… Madem dünyada hayat var, elbette insanlardan hayatın sırrını anlayanlar ve hayatını suistimal etmeyenler dar-ı bekada cennet-i bakiyede, hayatı bakiyeye mahzar olacaklardır.

Serçe kuşu son derece küçük bir kuştur. Yer içer keyfine bakar. Hayattan tam bir lezzet alır.

Gerçi kolibri kuşu ondan daha küçüktür ama, "Kolibri kuşuna yetişemezsin." denilseydi, çoğu insan bu kuşu bilmediğinden maksat net olarak anlaşılmazdı.

Kur'an-ı Kerim'de sinek nazara verilir,

"Ey insanlar! Bir misal verilmektedir, şimdi ona iyi kulak verin: Sizin Allah'ı bırakıp taptıklarınız bir araya gelseler, bir sinek bile yaratamayacaklardır." (Hac, 22/73)

Aslında sinekten daha küçük varlıklar vardır ama, sinek umumun bildiği bir varlık olduğu için örnek olarak o verilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
cevap doğru ama eksik serçe kusunda ınsanları en buyuk lezzet dıye tattıkları şehevı lezzetı ınsanın bır dakkada aldığı lezzetı serçe kusu yırmı kat lezzet alabılıyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurist
serçe kuşunun çiftleşmesi saatte yanılmıyorsam 90 defadır lezzeti hayat ciheti ile dediği için ona işaret olabilir iktidar kelimesi şehveti simgeler üstadDA iktidar demiştir
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
gureba
Serçe kuşunun insandan daha fazla şehevi lezzet almasının yanında insanların genelde çok kolay sahip olamadığı meskenlere kolayca sahip olası (1 günde evini yapması) ve kendince çok kolay lezzetler alması da bu manayı destekler mi acaba?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...