"Hayatı boyunca hanımlarla konuşmaktan, nazarı ile dahi meşgul olmaktan şiddetle ictinab etmiştir." Peygamber Efendimiz hanımlara bizzat anlatmasına rağmen, Üstadımız neden bu kadar hassas davranmıştır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah Resulü dinin banisi ve tesis edicisi olduğu için, insanların her hali ve her durumu ile ilgilenmek ve o noktalarda insanlara model ve rehber olmak durumundadır. Üstad Hazretleri ise, bu zamanda bir mesele üstüne odaklanmıştır, o da imanın kurtulmasıdır. İman hizmeti için de kendi zatından çok eserlerini nazara vermiştir. Mümkün mertebe -sadece hanımlar için değil- herkesle az görüşmüş ve "Beni ziyaret etmek yerine eserlerimi okuyun." diyerek bütün nazarları Risale-i Nurlara yöneltmiştir.

Peygamber Efendimiz (asm) de haremlik selamlık esasına riayet ederek hanımlara ders vermiştir. Üstad Hazretlerinin az da olsa onları görmeyecek şekilde hanımlarla görüştüğü olmuştur. "Hayatı boyunca hanımlarla konuşmaktan, nazarı ile dahi meşgul olmaktan şiddetle ictinab etmiştir." sözü, Üstad Hazretlerinin genel hayat prensibidir, yoksa hiç konuşmamış demek değildir.

Üstad Hazretlerinin genel manada hanımlarla konuşmaması, kaidelerine uygun bir şekilde yapılan konuşmalara karşı olmasından değil, Risale-i Nurların tesir ve ihlasına halel gelmemesi içindir. Malum, günümüzde din düşmanları, İslam alimlerini ve şeyhlerini, en ziyade kadın fitnesi ile vurmaya çalışıyorlar. Bunların silahını boşa çıkaracak bir hayat tarzı, selametli bir hayat tarzıdır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR