Hayatını iman ve Kur'an hizmetine vakfetmek ne demektir? Vakıfın vazifeleri nelerdir? Bu zamanda vakıflığın ehemmiyeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslâm'a hizmet etmenin değişik yolları vardır. Kimi malıyla, kimi parasıyla, kimi ilmiyle, kimi de mesaisiyle hizmet eder.

Vakıflık ise: Belli bir süre veya hayatı boyunca, bütün mesaisini İslam'a adamak demektir. Yani, yirmi dört saat içinde her an hizmete hazır olmak demektir. Başka şeylerle meşgul olmamaktır. Vakıflığı daha iyi anlamak için askerlik örneğini verebiliriz.

Bir asker, belli bir süreliğine, bütün mesaisini devlet hizmetine vermektedir. Evlilik, para kazanmak, iş yapmak gibi özel işlerini bir kenara bırakıp askere giden bir vatandaş gibi, bir Müslüman da dinine hizmet etmek için evliliğini ve para kazanmayı bir süreliğine erteleyerek, bütün mesaisini bu davaya hizmet etmekle geçirir. Böyle bir hizmet, elbetteki fedakarlık gerektiren bir hizmettir. Bu sebepten de ehemmiyetli ve faziletli bir hizmettir.

Ancak her ibadetin karşılığı ihlas nisbetinde verildiği gibi, vakıflıkta da esas olan ihlastır. Allah'ın rızasıdır. Başka maksatlar olursa hem dünya hem de ahiret için hasarettir. Her zamanın bir hükmü vardır. Bu anlamda vakıflık müessesinin çok önemli hizmetler verdiğini söyleyebiliriz. Bundan sonra da yine zamanın ihtiyaçları nizbetinde bu müessese bir çizgi takip edecektir. Tamamen bir gönül ve fedakarlık işidir. Böyle bir hizmete zorlama ve ısrarlı teşvikler yapma doğru değildir. Kişi kendi iradesi ile tercih etmelidir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Vakıflık olayının dinimizde yeri nedir? Vakıf abilere tarihte kimleri örnek gösterebiliriz. Mesela Suffa Ashabı olabilir mi? Ya da buna işaret eden ayet ve hadisler nelerdir?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...