Block title
Block content

"Hazret-i Ali’nin (r.a.) kemâlât-ı şahsiyesi, o veraset-i nübüvvetten gelen o ziyade hisseyi hükümden iskat edemediği için..." diye devam eden cümlenin ne demek istediğini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Diğer üç halife dönemi, İslam dininin inşası ve Hazreti Peygamber Efendimiz (asm)'in verasetinin tam devamı olduğu için, o dönemdeki hizmetlerde tam bir külliyet vardır. Yani üç halifenin dönemlerindeki harika hizmet ve başarılar, Hazreti Ali (r.a) dönemindeki başarılarından kat be kat fazladır. Hazreti Ali (r.a)'in şahsi kemalatı ve mükemmelliği bu hizmet ve başarıları geçemediği için, Ehl-i sünnet, diğer üç halifeyi İmam Ali (r.a)'den daha üstün ve faziletli görmüşlerdir.

Yani üç halifenin dönemindeki hizmetler ve dinin tesis vazifeleri, bütün ümmete şamil olmasından, ondan hasıl olan sevaplar Hazreti Ali (r.a)'in şahsi kemalatından daha ağır geliyor.

Hazreti Ali (r.a) döneminde, hizmet ve tesisten çok dahili mücadeleler olmuştur. Bu da hizmet noktasından, diğer üç halifenin gerisinde kalmasına sebebiyet vermiştir. Bu yüzden Hazreti Ali (r.a), külli sevap ve fazilet noktasından diğer üç halifeye yetişemiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...