Block title
Block content

"Hazret-i Eyyub Aleyhisselâmın münacâtı, hem mücerreb, hem tesirlidir. Fakat, âyetten iktibas suretinde,.." Neden "ayetten iktibas" deniliyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"SABIR KAHRAMANI Hazret-i Eyyub Aleyhisselâmın şu münâcâtı, hem mücerreb, hem tesirlidir. Fakat, âyetten iktibas suretinde, bizler münâcâtımızda  رَبِّى اَنِّى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ demeliyiz."(1)

"Eyyûbu da an! Hani o: 'Ya Rabbî, bu dert bana iyice dokundu. Sen merhametlilerin en merhametli olanısın!' diye niyaz etmiş, biz de onun duasını kabul buyurup katımızdan bir lütuf ve ibadet edenlere bir ders olmak üzere, hastalığını iyileştirmiş, kendisine aile ve dostlarını bir misliyle beraber vermiştik." (Enbiya, 21/83-84)

"... Ey Rabbim! Bana gerçekten zarar dokundu. Sen ise merhametlilerin en merhametlisisin..."(Enbiyâ, 21/83)

Yukarıda vermiş olduğumuz Enbiya suresinin 83 ve 84 ayetleri ayetin tamamı iken, altta vermiş olduğumuz ve Hz. Eyyub (as)’ın duasını da içeren seksen üçüncü ayette, bu ayetten bir iktibastır, yani alıntıdır. Zikir ve vird edinilmesi tavsiye edilen bu duayı içeren seksen üçüncü ayettir.

İktibas burada konu ile ilgili bütünden alınan parça anlamına geliyor.

(1) bk. Lem'alar, İkinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

birfakiradam
Yukarıda ayetteki "rabbehu" kelimesi Ey Rabbim! olarak tercüme edilmiş. Ayet-i kerimenin başındaki "ve eyyube iz nâdâ rabbehu" ifadesinin meâli: "Eyyub da Rabbine nida etti." olacak. "İNNİ" kelimesinden itibaren Eyyub as'ın münacatı başlıyor. Biz de bunu Eyyub AS'a ittibaen Cenab-ı Hakk'a nidâ ederek münacat yapacağımıza göre Ey Rabbim'i ifade eden RABBİ kelimesini getirmemiz lazım. yani buradaki iktibas, sadece ayetin bir kısmı değil RABBEHU'nun RABBİ olarak nida ve yalvarma şekline de çevrilmesidir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Katreşha
Eyüp as. için Ayette enni iken iktibasta inni oluyor?arasındaki fark tam olarak nedir? Enni rabbehu ya bağlı ifade olupta inni de rabbi ifadesine mi ait oluyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...