"Hazret-i Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâmın risaletine delâlet eden bütün mu’cizeleri ve bütün delâil-i nübüvveti ve hakkaniyetinin bütün burhanları, birden hakikat-ı haşriyenin tahakkukuna şehadet ederek ispat ederler..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mucizeler; Peygamberimiz (asm)'in peygamberliğini ispat eden delillerdir. Peygamber Efendimiz (asm)'in nübüvveti mucizeler ile sabit olursa, onun dava ettiği şeyler de dolaylı bir şekilde sabit olmuş olur. Peygamber Efendimiz (asm)'in en büyük davası ise tevhitten sonra haşirdir.

"Güneş çıktı ise o zaman gündüzdür." önermesi, nasıl zaruri bir bağ ile birbirini iktiza ediyor ise, "Hazreti Muhammed (asm) mucize gösterip peygamberliğini ispat ediyor ise, o zaman bütün dava ettiği şeyler de haktır." manası, zaruri bir şekilde iktiza ile sabit oluyor demektir.

Mucizesi doğru, ama davası yalan olan birisi tarihte görülmemiştir. Mucize varsa dava haktır, dava batılsa mucize yoktur diye bu hususta kesin bir önerme kurabiliriz. Yani Peygamber Efendimiz (asm)'in yüz binlerce şahidin huzurunda göstermiş olduğu bütün delil ve mucizeler, aynı zamanda en büyük davası olan haşrin de bir kanıtı niteliğindedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...