Block title
Block content

"Hazret-i Mûsâ Aleyhisselâm'ın asâsına karşı kemâl-i şevk ile inşikak edip on iki gözünden on iki çeşme akıtan taşa işaret etmekle,.." On iki çeşmenin bizim manevi alemimize bakan cephesi ne olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl Hazreti Musa (as)’ın asası, hem o zaman kâfirlerinin sihir ve büyüsünü bozup yutmuş hem bir taşa vurmak ile on iki ayrı çeşmenin akmasına vesile olmuş ise, Risale-i Nur'un muhtelif risalelerinden derlenen Asa-yı Musa da harika bir keramet gibi bu asrın maddeci fikirlerini bozup yutuyor ve her bir eşya üzerinde tevhit hakikatlerini fışkırtıyor. Ve manevi âlemin sultanlarının iltifatına mazhar oluyor. 

Risale-i Nur'u bu asırda etkili ve büyüleyici kılan şey, tevhidi her bir eşya üstünde göstermesi ve bize huzur-u tevhidi her şey üstünde ispat edebilmesidir. Hazreti Musa (as)’in asası sert taştan suyun çıkmasına nasıl vesile olmuş ise, Risale-i Nurlar da bu asırda, maddecilikle taşlaşmış kalpler üzerine vurarak hidayet ve tevhidi fışkırtıyor, denilebilir. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ihlasnur
12 hakikati sabit bir sayı peki bu maneviyat ve iman çıkartması nasıl oluyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

12 rakamı Kur'an da geçen bir rakamdır Hazreti Musa (as) asası ile taşa vurduğunda on iki su gözü açılıyor on iki Yahudi kabilesi için. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...