"Hazret-i Süleyman (as) gibi muhteşem bir kemâl ile meşhur bir zâtın rüyetine iştiyaklı bir merak, Hazret-i Yusuf (as) gibi bir cemâl ile mümtaz bir zâtın şuhuduna meraklı bir iştiyak, herkes vicdanen hisseder." Bu diğer peygamberler için de geçerli mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rüyetullahtan sonra cennetin en büyük lezzet ve saadetlerinden birisi, belki de birincisi Peygamberlerle sohbet etmektir. Bu noktada bir mümin için elbette birinci derecede Habib-i Kibriya Efendimizi (sav.) görmek ve kendisiyle görüşmek yer alır. Üstad Hazretleri burada diğer bütün peygamberlerle görüşmeye misal olarak Hz. Süleyman ve Hz. Yusuf aleyhisselamı nazara vermektedir.

Üstadımız, başka peygamberleri de misal verebilirdi. Ancak, Hz. Yusufun (as) kıssasının ahsenü’l- kısas (en güzel kıssa) olması ve Kur’an’da önemli bir yer tutması, Keza, Hz. Süleyman aleyhisselamın da bütün hayvanlarla konuşması, Hüdhüd kuşu, Belkıs’ın tahtının bir anda Süleyman aleyhisselamın huzuruna taşınması gibi müminlerin merakla takip ettikleri hadiseler de burada örnek alınmasında tercih sebebi olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...