Hazreti İsa'nın deccalle mücadelesinin izahının olduğu yerdeki ikinci ve üçüncü cihetteki devletlerden Almanya'yı anlıyoruz; ancak İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya yenik duruma düşmüş, bu konuyu nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İkinci Dünya Savaşı'nda Almanlar deccalizm olan komünizme ağır darbeler indirmiştir. Komünizmin merkezi olan Rusya’yı işgal etmesi an meselesi iken, yanlış politikalar yüzünden sonra geri püskürtülmüştür. Komünizmin en kuvvetli ve parlak döneminde Almanya bunlara musallat olmasa idi, belki de Rusya daha da genişleyip bu ideolojiyi her tarafa taşıyacaktı.

Almanların bu işgal girişimi neticesiz de olsa Rusya’ya çok ağır bir darbe olup, Rusya için büyük bir güç kaybına yol açmıştır. Muhtemel işgallerin önüne geçmiştir. Belki Anadolu bile komünizmin girdabına girecekti. Bütün bunlar nazara alındığında Almanya’nın bu işgal girişimi deccalizme ağır bir darbe olmuştur hükmü yanlış olmaz kanaatindeyiz.

Bazen yenilgi askeri açıdan olur, ama siyasi ve iktisadi açıdan olmaz. Almanya belki askeri açıdan geri püskürtülmüş olabilir, ama Rusya siyasi ve iktisadi açıdan potansiyel olarak çok şey kaybetmiştir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

dost mehmed
Allah razı olsun. Sorulara bu kadar kısa zamanda cevap yazdığınız için de teşekkür ederim. Allah hizmetinizi daim eylesin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...