Hazreti Mehdi şahıs mıdır, şahs-ı manevi midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mehdi elbette şahıs olacaktır. Ve Mehdi (ra)’in iman, hayat ve şeriat olmak üzere üç önemli vazifesi ve süreci olacaktır. Bu vazifeler ve süreçlerden en önemlisi iman vazifesidir ve bizzat kendisi bu vazifeyi ifa edecektir. Diğer iki vazife ise hem uzun bir zaman isteyen, hem de geniş dairelere bakan vazifeler olmasından dolayı, bunu bir şahsın gücüne ve hayatına sıkıştırması mümkün olmayacağı için, Mehdi (ra)’in bu vazifelerini yani hayat ve şeriat vazifelerini şahsı manevisini teşekkül ettiren nurani cemaati yapacaktır. Yani Mehdi (ra) şahs-ı manevinin mümessil ve öncüsü olacak demektir. Bu noktadan Mehdi (ra)’in hem şahsı manevi, hem de şahıs olması hak bir manadır. Yanlış ve hatalı olan bu iki kavramı ayrıştırmaktır.

Mehdi (ra)’i şahsı maneviden ibaret görmek, hadisin zahirini inciteceği gibi, -zira hadislerde ve Risale-i Nurlarda Mehdi bir şahıs olarak kabul ediliyor- Mehdi (ra)’in önemli vazifelerini görecek olan şahsi maneviyi de inkar etmek manasına gelir.

Mehdi (ra)’ı bir süper kahraman ve olağanüstü bir insan suretine sokmak hem gerçeklerle, hem de Allah’ın adetullahı ile bağdaşmaz. Sonuçta Mehdi (ra)’in elinde bir sihirli değneği olup insanları ve insanlığı bir dokunuş ile düzeltecek değildir. Elbette o da bir cemaatin ve akımın başında olacak ve bir fikir ve eserle ortaya atılacaktır. Bu cemaat ve akım onun rehberliği ve öncülüğünde, deccali ve onun akımını yerle bir edecektir.

Mehdi ve deccal aynı zaman diliminde olup, her ikisi de büyük bir akım ve cemaat teşekkül ettirecekler ve onlar gittikten sonra bu mücadele cemaatleri ve akımları arasında devam edecektir. Mehdi (ra)’in akımı ve cemaati en sonunda deccal ve onun takipçilerinin işini fikren bitireceklerdir ve İslam dininin adalet ve güzelliğini hem Türkiye'de, hem de dünyada ilan edeceklerdir. Bütün bu süreçler şahsi manevi ile görülecektir, Mehdi de kabrinde bu hali manen alkışlayacaktır.

İlave bilgi için tıklayınız:

MEHDİ GELMİŞ MİDİR?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cebirsell
bence bu açıklamayla bu konuya nokta koymuşsunuz.gerçekten çokça sorulan bi soru ve cevabınız tam yerinde olmuş.özellikle Mehdi(r.a)nin hem şahıs hemde şahs-ı manevi olarak beraber düşünülmesi çok yerinde bir tespit Allah razı olsun çok istifade ettim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...