Block title
Block content

"Helâl dairesi geniştir, keyfe kâfi gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur." Gençler için bu nasıl temin edilebilir? Dışarısı haram kaynıyor, televizyon ve internet gibi araçlar malum... Gençlerimizin bu sıkıntılarını nasıl izale edebiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Haram dairede alınan bütün lezzet ve hazların aynısı, hatta daha güvenli ve daha temizi helal dairede var.

Mesela, yeme içme konusunda bir iki yiyecek ve içecek haram kılınırken, geri kalanın tamamı helal kılınmış. Dana, kuzu, ördek, bıldırcın,.. eti dururken domuz eti yemek ahmaklıktır, bunun mazereti olamaz.

Yine alkol ve uyuşturucunun dışında kalan bütün içeceklerin hepsi helaldir, üstelik daha güvenli ve daha sağlıklıdır.

Evlenmek helaldir, zina haramdır. İslam seni cinsellikten tamamı ile mahrum etmiyor ki harama kendini mecbur hissedesin.

Diğer bir husus, dünya imtihan yeridir elbette haramların içinde de bir takım cazip lezzetler olacaktır. Lakin bu lezzetlerin içinde ya da akabinde, hem dünya açısından hem de ahiret açısından risk ve tehlikeler vardır.

Mesela alkol almakta cüzi bir lezzet vardır, ama sarhoş olduktan sonra trafik kazası, cinayet, yaralama, sağlığı tahrip etme, aileyi dağıtma (boşanma oranlarında alkolün büyük payı vardır) vesaire gibi bir dolu dünyevi ve peşin azaplar bulunuyor. Âdeta bir damla bal yiyip arkasından okkalı yüz yumruk yemek gibi. Hiçbir akıllı adam bir damla bal tatmak için yüz yumruk yemeye razı olmaz.

Oysa gazoz, su, ayran, şalgam suyu, şerbet ve meyve suyu içmekten zarar göreni hiç duymadık. Mesela "Adam ayranı içti içti karasını boşayıp sonra da araba bile birisini ezdi." diye bir haber hiç duymadık.

Bu kıyası diğer helal ve haramlar içinde yapmak mümkündür.

Gelip geçici ve anlık lezzetlere özenerek haram daireye meyletmek akıl kârı değildir. Çünkü gençliğini haramda heba edenlerin sonları hep felaketle sonuçlanıyor; hapishaneler, hastaneler ve kabirde azap çekenlerin durumu bunun en açık ispatıdır.

Ayrıca hiç zahmet çekmeden cenneti kazanmak diye bir şey söz konusu değildir. Dünya imtihan yeri olduğu için insan sabır, metanet ve mücadele gibi şeylerde sorumludur. Öyle "Armut piş ağzıma düş." diye bir şey söz konusu değildir. Yani cennet ucuz cehennem de lüzumsuz değildir. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Altıncı Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1098 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...