Block title
Block content

"Hem bazan kemâl-i intizamı ve nihayet adli ve gayet ilmi ve kuvvet-i hikmeti göstermek için, en büyük ve kuvvetli esbabı, en küçük ve zayıf birşeye karşı tahşid eder ve üstünde tutar;.." İzahı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem bazan kemâl-i intizamı ve nihayet adli ve gayet ilmi ve kuvvet-i hikmeti göstermek için, en büyük ve kuvvetli esbabı, en küçük ve zayıf birşeye karşı tahşid eder ve üstünde tutar; düşürtmez, tecavüz ettirmez. Meselâ şu âyete bak: وَاِنْ تَظَاهَرَا عَلَيْهِ فَاِنَّ اللهَ هُوَ مَوْلٰيهُ وَجِبْريِلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمَلٰئِكَةُ بَعْدَ ذٰلِكَ ظَهِيرٌ    ne kadar Nebî hakkına hürmet ve ne kadar ezvâcın hukukuna merhamet var. Şu mühim tahşidat, yalnız hürmet-i Nebînin azametini ve iki zaifenin şekvâlarının ehemmiyetini ve haklarının riayetini rahîmâne ifade etmek içindir." (1)

Ayette basit bir karı-koca arasındaki soruna karşı verilen cevap, çok görkemli ve çok haşmetli duruyor. Bu da görünüşte gereksiz bir tahşidat ve abartılı bir izhar-ı azamet gibi duruyor. Halbuki hakikat-i hal böyle değildir. Tam aksi, Allah, izzet ve azametinin, şefkat ve adaletinin her şeyi kuşattığını bu basit olayla bize izhar ediyor. Bizim her halimiz ve her tavrımızın onun katında değere alınır olduğunu bilmek, insan için büyük bir saadet kaynağıdır. 

Peygamber Efendimiz (sav)'in temiz eşleri kendi aralarında anlaşarak, Allah Resulüne (sav) karşı bir cephe oluşturdukları anda, Allah, ayeti ile Resulünün arkasında muazzam bir haşmetle durup, hem Peygamber Efendimiz (sav)'in Allah katındaki hürmet ve değerini, hem de en basit bir olayın dahi Allah’ın sonsuz ilim, adalet ve merhametinin dairesinde olduğunu bize ilan edip gösteriyor.

(1) bk. Sözler, On Beşinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...