"Hem beşerde, kalbinin selâmetine ve istirahatine ait öyle incecik ve gizli ve cüz’î matlapları..." cümlesini devamıyla açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan nasıl mahiyetindeki duygu ve cihazlar sayesinde, şu kainatın küçük bir modeli ve misali hükmünde ise, kalp de insan aleminin merkezinde çok arzu ve ihtiyaçları bulunan bir merkez, bir tecemmu noktasıdır. Nasıl kainat küçülse insan olur, insan büyütülse kainat olur ise, aynı şekilde kalp büyütülse insan, insan küçültülse kalp olur diyebiliriz. Yani; kainat insanda, insan da kalpte dürülüp yerleşmiştir. Bu nedenle kalbin içinde nihayetsiz arzu ve talepler mevcuttur.

Mesela; kalbin en büyük arzu ve talebi bekadır, yani ebedi yaşama arzusu, bunu da ancak sıfatları baki olan Allah verebilir. Elbette kalbin daha başka küçük ve ince talep ve arzuları da vardır ki, bütün bunların hepsini görüp temin edecek yalnız Allah’tır.

Özet olarak; insanın ebedi yaşama arzusundan tut, ta en basit bir istirahat arzusuna kadar binlerce arzu ve talepleri vardır ve bunların temin edilip icat edilmesi de ancak her şeye kadir bir Zat'ın kudreti ile mümkündür...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...