Block title
Block content

"Hem bil ki, her yeni gün, sana, hem herkese bir yeni âlemin kapısıdır... Herkesin, her günde, şu âlemden bir mahsus âlemi var..." Buradaki alem, yeni bir alem, mahsus alem gibi tabirlerini birlikte izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her insanın kendine özgü hususi bir alemi var. Yani her insanın objektif alemden başka subjektif ve öznel bir alemi bulunuyor. Ve bu aleme şekil ve renk veren de insanın kalbindeki inanç ve imanıdır.

Bu alemin üstünden zaman geçtiği için, insanın her anı farklı bir alem oluyor. Bir dakika öncesi ile bir dakika sonrası aynı olmuyor. İnsan bu zaman dilimlerini nasıl değerlendiriyor ise, o zaman dilimi ve ona bağlı öznel alemi de ona göre renk kazanıyor. Şayet o anını iman ve ibadet ile değerlendirirse, o an ve o alem iman ve ibadet ile boyanıp gidiyor.

Bir gün 1.440 dakika yapar; her bir dakika yeni/başka bir alem niteliğinde olduğuna göre, insan her gün 1.440 adet alem tüketir. Bu alemler ya iman ile nurlanır giderler ya da küfür ya da gaflet ile kararıp sönerler. İnsan tükettiği bu alemlerin hepsinin hesabını ruz-u mahşerde verecek.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Makam, Beşinci İkaz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4820 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...