"Hem bir hadîs-i şerif ferman ediyor ki: ﺍَﺑِﻰ ﺍﻟْﺒَﻨَﺎﺕِ ﻣَﺮْﺯُﻭﻕٌ Demek kız çocukları âhir zamanda çoğalır. Hem mübarek ve rızıkları bereketli olur." Üstad ahir zamanda kızların çoğalmasını nasıl anlamış?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem bir hadîs-i şerif ferman ediyor ki: ﺍَﺑِﻰ ﺍﻟْﺒَﻨَﺎﺕِ ﻣَﺮْﺯُﻭﻕٌ Yani: 'Kızların babasının rızkına bereket düşer.'"

"Demek kız çocukları ahir zamanda çoğalır. Hem mübarek ve rızıkları bereketli olur. Ben çok zaman evvel bu nevi hadislerin sırrını bilmiyordum. Cenab-ı Hakka şükür ki, bu âhirde bir derece o sırrı anladım."(1)

İster ahir zamanda rızkın bol ve geniş olacağına dair hadisler, ister ahir zamanda kadın nüfusunun çokluğuna işaret eden hadisler, ister bu hadis beraber mütalaa edildiğinde, ahir zamanda kızların daha çok olacağını tahmin etmek zor olmaz.

Yani istihraç ve içtihatlar birçok ayet ve hadislerin genel değerlendirilmesinden meydana çıkar. Bazen ayet ve hadisin belagat kıvrımı içinde gizli olan hüküm ve manaya başka bir ayet ve hadis işaret eder. Zaten içtihat denilen şey de bu gibi ayet ve hadisleri birleştirip, o ince manaya ulaşmak demektir.

Ayrıca "Dert benimdir, deva Kur'anındır." ifadesinde geçtiği gibi, Allah bu gibi güzel manaları bulmak için dertlenen insanlara, ilimlerini tükettikleri noktada isteklerini ilhamen ihsan eder.

(1) bk. Hanımlar Rehberi, s. 23.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...