"Hem bir Müslüman, başka milletler gibi değil. Eğer dinini bıraksa anarşist olur, hiçbir kayıd altında kalamaz; istibdad-ı mutlaktan, rüşvet-i mutlakadan başka hiçbir terbiye ve tedbirle idare edilmez." İzahı, anarşistlerin terbiye yöntemi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Anarşistleri yönetebilmek ve idare edebilmek için ya onlara mutlak bir baskı uygulayacaksın (demir yumruk ile yöneteceksin) ya da onlara mutlak bir serbestlik vereceksin. Rüşvet-i mutlaka, aşırı serbest bırakma anlamına geliyor.

Bir Müslüman, din terbiyesi ile terbiye edilmez ve dinsiz fikirlerle dinden çıkar ise, bu adamı iyi bir vatandaş, iyi bir komşu, iyi bir memur, iyi bir insan yapmak imkansız hale gelir.

Zira Allah ve ahireti tanımayan ve dinden çıkan bir insan, kural ve ahlak tanımaz, tam bir anarşist olur. Fıtratı kokuştuğu için, bunu zapturapt altına almak için mutlak istibdat ve baskı uygulamak gerekir. Bir nevi, her an başında jandarma ve polis beklemesi gerekir ki, asayişi ve düzeni bozmasın. Ya da onun her ahlaksız ve kuraldışı davranışlarını görmezden gelerek, ona karşı mutlak rüşvet içinde olacaksın. Komünizm anlayışında nikah ve aile kavramının kaldırılıp hamamlara kadın erkek beraber girilmesi bu rüşvetin küçük bir örneğidir.

Ama imanlı ve din terbiyesi ile yetişmiş insanların sevk ve idaresi kolaydır. Allah ve ahireti tanıyan adamın başında iman polisi sürekli bulunduğu için, ahlaksız ve adi işlere kolaylıkla bulaşmaz, bulaşsa bile çabuk intibaha gelir. Bu yüzden bir milyon mümini idare etmek, on dinsizi idare etmekten daha kolaydır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...