"Hem bir Müslüman, başka milletler gibi değil. Eğer dinini bıraksa anarşist olur, hiçbir kayıd altında kalamaz; istibdad-ı mutlaktan, rüşvet-i mutlakadan başka hiçbir terbiye ve tedbirle idare edilmez." İzahı, anarşistlerin terbiye yöntemi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Anarşistleri yönetebilmek ve idare edebilmek için ya onlara mutlak bir baskı uygulayacaksın (demir yumruk ile yöneteceksin) ya da onlara mutlak bir serbestlik vereceksin. Rüşvet-i mutlaka, aşırı serbest bırakma anlamına geliyor.

Bir Müslüman, din terbiyesi ile terbiye edilmez ve dinsiz fikirlerle dinden çıkar ise, bu adamı iyi bir vatandaş, iyi bir komşu, iyi bir memur, iyi bir insan yapmak imkansız hale gelir.

Zira Allah ve ahireti tanımayan ve dinden çıkan bir insan, kural ve ahlak tanımaz, tam bir anarşist olur. Fıtratı kokuştuğu için, bunu zapturapt altına almak için mutlak istibdat ve baskı uygulamak gerekir. Bir nevi, her an başında jandarma ve polis beklemesi gerekir ki, asayişi ve düzeni bozmasın. Ya da onun her ahlaksız ve kuraldışı davranışlarını görmezden gelerek, ona karşı mutlak rüşvet içinde olacaksın. Komünizm anlayışında nikah ve aile kavramının kaldırılıp hamamlara kadın erkek beraber girilmesi bu rüşvetin küçük bir örneğidir.

Ama imanlı ve din terbiyesi ile yetişmiş insanların sevk ve idaresi kolaydır. Allah ve ahireti tanıyan adamın başında iman polisi sürekli bulunduğu için, ahlaksız ve adi işlere kolaylıkla bulaşmaz, bulaşsa bile çabuk intibaha gelir. Bu yüzden bir milyon mümini idare etmek, on dinsizi idare etmekten daha kolaydır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Yusuf123321

Komunizmde nikahın kaldırıldığınl kim söylüyor ki, abi??? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Rivayette var ki, "Âhirzamanda bir erkek kırk kadına nezaret eder." Buhari, Nikâh: 110. Ayrıca, bir erkeğin elli kadına nezâret edeceğine dair hadis için bak: Buhari, İlim: 21, Eşribe: 1; Müslim, İlim: 9; Tirmizi, Fiten: 34; İbn-i Mâce, Fiten: 25; Müsned, 3:98, 176, 202, 213-214, 273, 289

Allahu a'lem bissavab, bunun iki tevili var:

Birisi: O zamanda meşru nikâh azalır veya Rusya'daki gibi kalkar. Bir tek kadına bağlanmaktan kaçıp başıboş kalan, kırk bedbaht kadınlara çoban olur.

Engels, daha da ileri giderek, komünizmin kurulmasıyla bakireliğin sosyal ve ahlaki bir değer olmaktan, fuhşun suç olmaktan çıkacağı ve cinsel ilişkilerin öz­gürce sürdürüleceği bir toplum öngörmektedir (Engels, 108) Komünistler, geleneksel anlayışta fuhuş ve zina adı verilin cinsel ilişkilere cinsel özgürlük adı vermişler ve onun karşıtı olarak gördükleri monogami ile sa­vaşmayı rejimlerinin bir gereği şeklinde değerlendirmişlerdir.

Komünizmin aile ve nikah konusuna bakışını öğrenmek için linke tıklayınız: https://dergi.diyanet.gov.tr/makaledetay.php?ID=16123

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...