"Hem Güneş'in ve Ay'ın tutulmaları, 'küsuf ve husuf namazları' denilen iki ibadet-i mahsusanın vakitleridir. Yani, gece ve gündüzün nurani ayetlerinin nikaplanmasıyla bir azamet-i İlahiyeyi ilana medar..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Güneş ve Ay tutulması ilahi azameti gösteren ayetlerdir. Cenab-ı Hak, bir defterin sayfalarını çevirir gibi; gündüzü geceye, geceyi gündüze döndürüyor; Güneş'i, Ay'ı ve sayısız yıldızları emrine itaat ettiriyor. Dünyadan milyonlarca büyük kütleler onun azameti karşısında boyun büküyorlar.

Ülfetten dolayı sair zamanlarda azamet-i ilahiyeyi ekser insanlar göremiyorlar. Ay ve Güneş tutulması olduğu zaman, Cenab-ı Hakk’ın; Güneş ve Ay üzerindeki tasarrufunu, harika icraatını ve azametinin şaşaasını bir derece görebiliyoruz.

Yüce Allah bu nimetlere dikkatimizi çekmek için şöyle buyurur:

"(Resulüm!) De ki: Düşündünüz mü hiç, eğer Allah üzerinizde geceyi ta kıyamet gününe kadar aralıksız devam ettirse, Allah'tan başka size ışık getirecek kimdir? Hâlâ işitmeyecekmisiniz?"

"De ki: Haber verin bakayım, eğer Allah üzerinizde gündüzü ta kıyamet gününe kadar aralıksız devam ettirse, Allah'tan başka, istirahat edeceğiniz geceyi size getirecek kimdir? Hâlâ görmeyecek misiniz?"

"Allah rahmetinden dolayı, geceyi ve gündüzü yarattı ki, geceleyin dinlenesiniz gündüzün ise onun lütuf ve kereminden (rızkınızı) arayasınız. Umulur ki şükredersiniz." (Kasas, 28/71-73)

Yüce Allah'ın bütün nimetleri harika, bütün eserleri garip, bütün fiilleri mucizedir.

İşte Güneş ve Ay tutulmasındaki hikmeti idrak edenler, Rablerinin bütün noksan sıfatlardan münezzeh, azamet ve kibriya sahibi olduğunu bu vesileyle bir daha hatırlayıp küsuf ve hüsuf namazını eda ediyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...