"Hem hayat, bu kâinatın tezgâh-ı âzamında öyle bir istihale makinesidir ki, mütemadiyen, her tarafta tasfiye yapıyor, temizlendiriyor, terakki veriyor, nurlandırıyor." cümlesini açıklar mısınız, "temizlemek"ten kasıt nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinat büyük bir tezgâh, hayat ise bu tezgâhta bir tasfiye mekanizması gibidir.

Mesela; bir sineğin hayata mazhar olması için, bütün kâinat tezgâhı işliyor, ortak bir fabrika gibi çalışıyor. Fabrikaya gelen hammaddeler işlenir ve ondan güzel bir mamul üretilir. Bu üretim esnasında hammaddenin posası ve kazuratı hükmünde olan maddeleri ayıklanır. Zira o mamulün meydana gelmesi için posasından temizlenmesi ve belli aşamalardan geçmesi gerekir. Mesela; on litre sütten bir kilo tereyağı elde edilir. Bunun için de sütün belli merhalelerden geçmesi ve temizlenmesi gerekir. İstihale bu manaya işaret içindir.

Hayat da kâinat tezgâhının en harika bir mamulü ve gayesi olmasından dolayı, safi olması için bazı maddelerden arınması gerekir. Mideye giren gıdalar, hazmedilir, ayrıştırılır, tasaffi eder. O hammaddeler hayatın latifleşmesi hesabına temizlenir, kzuratı ise dışarı atılır.

İşte hayat; latif ve narin olmasından dolayı, kesif maddeleri temizleyip yoluna öylece devam ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cihanilker
Allah razı olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...