"Hem hayat, bu kâinatın tezgâh-ı âzamında öyle bir istihale makinesidir ki, mütemadiyen, her tarafta tasfiye yapıyor, temizlendiriyor, terakki veriyor, nurlandırıyor." cümlesini açıklar mısınız, "temizlemek"ten kasıt nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainat büyük bir tezgah, hayat ise bu tezgahta bir süzme ve arındırma mekanizması gibidir.

Mesela; arı hayatlı bir hayvandır. Arının teşekkül etmesi ve hayatının oluşması için, bütün kainat tezgahı işliyor, ortak bir fabrika gibi çalışıyor. Nasıl fabrikaya gelen hammaddeler işlenir ve ondan güzel bir mamul üretilir. Bu üretim esnasında hammaddenin posası ve kazuratı hükmünde olan, işe yaramayan maddeleri ayıklanır. Zira yapılmak istenen mamul, o posa ve kazuratları bünyesinde istemez. Onların temizlenip atılması gerekir.

Mesela; on litre sütten bir kilo tereyağı çıkar, bir kilo tereyağı on litre süt içindeki sıvıların ve maddelerin birçoğunu bünyesinde istemez, böyle olunca onları arındırmak ve temizlemek gerekir. İstihale zaten bu manaya işaret içindir.

Hayat da kainat tezgahının hedef bir mamulü olmasından dolayı, kainattaki birçok hammadde hükmünde olan maddeleri bünyesinde istemez. Safi olmak ve arınmak hayatın bir şartıdır.

Mideye giren besin hücreleri, kazurat ile mideye girer, yani hammaddeleri ile mideye gider, mide o hammaddeleri ayrıştırır ve temizler, hücrenin gözde çalışmasına uygun bir şekle gelmesine kadar, o besin maddelerini tasaffi ettirip temizler. O hammaddeler hayatın latifleşmesi hesabına temizleniyor. Bir havuç içinde gözde çalışacak besin hücresi beş on tane iken, binlerce kazurat maddesi eşliğinde mideye gidiyor. O beş on besin hücresini mideye kadar getiren kazuratlar, orada temizlenmeye tabi olup, hücreyi adrese teslim ediyorlar ve kendileri başka yollar ile dışarı atılıyorlar.

İşte hayatın mana ve esası; latif ve narin olmasından dolayı, kesif şeyleri terakki ve tekamülünde istemiyor. Yeri geldiği zaman o kesif maddeleri temizleyip yoluna öyle devam ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cihanilker
Allah razı olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...