"Hem her insanın küçük bir dünyası, belki küçük bir cenneti kendi hanesidir." Ben bu vecizeyi "Her insanın küçük bir dünyası kendi hanesidir." şeklinde yazsam; vecizeleri kırpmada problem olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslâm ilimleri içinde, siyak ve sibak ilmi çok önemli bir ilim dalıdır. Siyak ve sibak; bir cümle ya da metnin öncesi ya da sonrası anlamına gelir. Yani bir cümle ya da metni anlamakta, cümle ve metnin öncesi ve sonrasını nazara almak çok önemlidir. Günümüzün tabiri ile siyak ve sibak ilmine konu bütünlüğü de denilebilir.

İslâm alimleri, bir ayet ve hadisi yorumlarken ya da bir hüküm çıkaracağı zaman, ayet ve hadisin diğer ayet ve hadislerle olan irtibat ve konumunu nazara alıp öyle değerlendiriyorlar. Biz de herhangi bir kitap ya da makaleyi anlamaya veya anlatmaya çalışırken, bu kaidelere dikkat etmemiz gerekir. Yoksa yanlış anlaşılmalara sebep olabiliriz. Bu genel kaideleri rehber olarak hayatımıza tatbik etmeliyiz.

Sizin verdiğiniz örnek vecize, belki böyle zararlı bir mana akla getirmiyor; ama mana eksilmesi ya da mana daralmasına sebep olabilir. “Hem her insanın küçük bir dünyası, belki küçük bir cenneti dahi kendi hanesidir.” “belki küçük bir cenneti" ibaresi vecizenin ana teması, ana manalarından bir tanesi olduğu için, vecizenin bir nevi ruhu hükmündedir. Bu sebeple vecizenin derinliği ve bütünlüğü açısından belirtilmesi gerekir, diye düşünüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...