Block title
Block content

"Hem her saati size ebedî bir hazineyi açabilir olan hizmet-i Kur’âniyeye sed çekebilir veya fütur verir. Bu öyle bir zarar ve boşluktur ki, her ay binler maaş verilse, yerini dolduramaz." Bu ifadeleri açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ey kardeşlerim! Eğer ehl-i dünyanın dalkavukları ve ehl-i dalâletin münafıkları, sizi, insaniyetin şu zayıf damarı olan tamah yüzünden yakalasalar, geçen hakikati düşünüp, bu fakir kardeşinizi nümune-i imtisal ediniz. Sizi bütün kuvvetimle temin ederim ki, kanaat ve iktisat, maaştan ziyade sizin hayatınızı idame ve rızkınızı temin eder. Bahusus size verilen o gayr-ı meşru para, sizden, ona mukabil bin kat fazla fiyat isteyecek. Hem her saati size ebedî bir hazineyi açabilir olan hizmet-i Kur'âniyeye sed çekebilir veya fütur verir. Bu öyle bir zarar ve boşluktur ki, her ay binler maaş verilse, yerini dolduramaz."(1)

İnsan, dünyalığımı kaybederim endişesi ile, iman ve Kur’an hizmetini terk edip, haramlara girse, kısacık dünya hayatına bedel, ebedi saadet olan cennet hayatını kaybeder.

Acaba dünyada elde edilen, ama haram olan  iyi bir yaşam ve maaş, ebedi bir gençlik ve cennet hayatının yerini doldurabilir mi? Değil iyi bir maaş ve yaşam, bütün dünyanın saltanatı da olsa ebedi cennet hayatının bir anına yetişemez. Hal böyle iken,  insan iman hizmeti olan Risale-i Nur hizmetini terk edip haram bir yola sapsa, cennetin ebedi hazinelerini ve maaşlarını kaybetmiş olur ki, bu gerçekten acıklı bir azaptır.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dokuzuncu Mektup, Altıncı Risale (Hücumat-ı Sitte).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

nurcu56
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...