"Hem hiç imkân var mı ki, bu kâinatın Sanii, mahlukatını yüz bin dillerle birbiriyle konuştursun ve onların konuşmalarını işitsin ve bilsin ve kendisi konuşmasın? Haşa!" Mahlukatın konuşmasının, Allah'ın da konuşmasına olan lüzumunu izahı nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Konuşmak; bir kemal sıfat, üstün özellik ve fazilettir. Böyle bir sıfat ve özelliğin yaratılmışlarda olup yaradanda olmaması akıl ve mantık açısından mümkün değildir. Yani insan konuşabilecek, ama Allah konuşmadan mahrum kalacak. Bu ise mantık açısından mümkün değildir.

Haşa, Allah’ın kendinde olmayan bir sıfat ve ismi mahlukata vermesi de mümkün değildir. Yaratılmışlarda tecelli yolu ile verilen ne kadar kemal ve güzel sıfatlar varsa, hepsi hakiki ve ezeli bir şekilde Allah’ta var demektir.

Mesela, insanda işitme özelliği vardır, bu özellik Allah’ın semi sıfatının bir tecellisi bir yansımasıdır. İnsanda göz ve görme duyusu vardır, bu Allah’ın basar sıfatının bir tecellisi bir yansımasıdır. İnsanda dil ve konuşma özelliği vardır, bu Allah’ın kelam sıfatının bir tecellisi bir yansımasıdır ve hakeza.

Allah’ın kelam sıfatı da ezeli ve ebedidir ve semavi suhuf ve kitaplar bu sıfatın birer tecellisidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...