"Hem iman, geçmiş ve gelecek zamana nüfuz edemeyen o cüz-ü ihtiyarînin dizginini cismin elinden alıp kalbe ve ruha teslim eder. Ruh ve kalbin daire-i hayatı ise cisim gibi hazır zamana münhasır olmadığından,.." açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman nazarı ile geçmişe bakılırsa, hiçbir şeyin kaybolup yok olmadığını anlarız ve bundan büyük bir müjde ve teselli duyarız. Zira dünyada sevdiğimiz ne varsa hepsi mazi denilen derin derenin içine akıp gidiyor. Şayet bunlar yokluğa ve hiçliğe gitmiş iseler, bu, insanda büyük yaralar ve tramvaya sebebiyet verir.

Mesela, annemiz babamız vefat edip mazi deresinin içine yuvarlanmışlar. O güzel insanları bir daha görememek düşüncesi insan açısından dehşetli bir elem ve azaptır. Bu azap ve elemi ancak iman teselli edip tedavi edebilir. Zira onlar yokluk ve hiçliğe değil, beka ve vücuda gittiler ve orada onlarla buluşup ebedi bir hayata hep beraber mazhar olacağız diyerek mazinin en derin ve karanlık noktaları bile nurlanıp aydınlanıyor iman sayesinde. Hatta imanı tahkiki derecisine çıkmış bir veli, derece-i ruh ile onlarla sohbet bile edebilirler. Velilerin manevi alemde Peygamber Efendimiz (asm)'den ders almaları meselemize işaret eder.

Aynı mana istikbal için de geçerlidir. Evet, istikbal kafir için karanlık bir bela yuvasıdır. Başa ne gelir ne gelmez endişesi kafiri yer bitirir. Zira her şey kafirin nazarında tesadüfidir. Tesadüfün ne getireceği ise bilinmez. Bu bilinmezlik ve belirsizlik kafiri içten içe kemirir ve onu hazır lezzetinden mahrum eder.

Mesela, "Tesadüfen gezen milyonlarca yıldız ya yarın dünyamıza çarparsa, ya altımızdaki toprak tabaka hareket ederse, ya deniz kabarıp karamızı yutarsa, ya etrafımdaki milyonlarca mikrop bana bulaşıp beni hasta ederse,.." gibi yüzlerce imkan ve ihtimal, gelecek aynasında bekliyor.

Halbuki geçmiş ve gelecek, tesadüfün oyuncağı değil, Allah’ın emir ve tedbiri altında hareket etmektedir. İman ve tevekkül sayesinde bir mümin bu tesadüf azabının oyuncağı olmaktan kurtulur, iman ve tevekkül sayesinde adeta her şey kendi tedbir ve tasarrufunda gibi bir emniyet ve sükunet içinde yaşar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

k.toprak
Bu güzel, ve bizi sevindiren, anlamamıza yardım eden cevaplarınız için teşekkür ederiz. Allah dünyadada ahirettede sizi huzurda ve nurani neşede bulunanlardan eylesin. Allah gayb ettiklerinizi yanınızda eylesin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...