Block title
Block content

"Hem iman, nazar-ı gaflete bir tabut vaziyetinde görünen hazır zamanı ve o hazır günün tabutiyet şeklini kırıp, o hazır gün uhrevî bir ticaretgâh dükkânı ve şâşaalı bir misafirhane-i Rahmânî suretinde bilmüşahede gösterdi." izahı nasıldır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem iman, bir kabr-i ekber suretinde nazar-ı gaflete görünen gelecek zamanı, sevimli saadet saraylarında bir ziyafet-i Rahmâniye meclisi suretinde biilmilyakîn gösterdi."

"Hem iman, nazar-ı gaflete bir tabut vaziyetinde görünen hazır zamanı ve o hazır günün tabutiyet şeklini kırıp, o hazır gün uhrevî bir ticaretgâh dükkânı ve şâşaalı bir misafirhane-i Rahmânî suretinde bilmüşahede gösterdi."(1) 

Zamanın geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek olmak üzere üç birimi bulunuyor. Gafil bir nazar, zamanın gelecek birimini büyük bir kabir olarak algılarken, şimdiki zamanı ise sıkışmış ve dar bir tabut olarak algılıyor.

Oysa iman nazarı ile baksa, zamanın gelecek birimi sevimli saadet saraylarında Rahmani bir ziyafettir, yani insanın geleceği ebedi bir cennet hayatıdır.

Yine iman nazarı ile baksa, zamanın şimdiki an birimi sıkışık ve dar bir tabut değil, ebedi cennetlerin kazanıldığı bir ticaretgah bir dükkan şeklinde görür.

Burada zamanın şimdiki an biriminin tabuta benzetilmesi, insan ömrünün ne kadar kısa, anlık ve dar bir zaman dilimine mahkum olduğunu ifade etmek içindir. Gerçekten insanın maddi ömrü zamanın en alt birimi olan salise kadardır.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...