Block title
Block content

"Hem, insan ve bazı canavarlardan başka, güneş ve ay ve arzdan tut, ta en küçük mahlûka kadar herşey kemâl-i dikkatle vazifesine çalışması, zerrece haddinden tecavüz etmemesi,.." cümlesinde geçen canavarlardan kasıt nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsandan başka kainatta her şey, tam bir itaat ve mükemmel bir vazife içindedirler. İnsanın itaat etmemesi de imtihan gereğidir. Yoksa Allah insanı da diğer mahlukat gibi itaatkar kılabilirdi. 

Her şeyin itaatkar olmasına en büyük delil; her şeyin mükemmel bir ahenk ve uyum içinde intizama dahil olmasıdır. Bugünkü fen ilimleri, eşyanın vazife ve uyumunu çok açık bir şekilde izah ve ispat ediyor. Öyle ki güneş büyüklüğüne güvenip asilik edemezken, karınca küçüklüğüne güvenip gizlenemiyor. Her şeyin tedbir ve dizgini Allah’ın elindedir.

Burada canavarların ifade edilmesinde; insana bir ikaz ve ihtar var. "Canavar gibi fıtratı itaate müsait olmayan hayvanlar bile itaat ederken, insana ne olmuş ki iman ve ibadet ile Allah’a itaat etmiyor", denilerek, insanı itaate davet ediyor. Öyle ise "Cehennem haktır, aynı adalettir!.." sözü, insanın ne kadar büyük bir zulüm ve haksızlık içinde olduğuna ima eder. 

Vazifesizlik ve itaatsizlik bütün kainatın hakkına ve hukukuna bir tecavüz ve bir zulümdür. Öbür dünyada canavarlar bile kafirden intikam alacaklardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Hakikat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4137 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...