Block title
Block content

"Hem insanın letâifi içinde teşhis edemediğim bir iki lâtife var ki, ihtiyar ve iradeyi dinlemezler, belki de mesuliyet altına da giremezler." cümlesini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız On Üçüncü Lem'a da insanın hatalarına ve günahlarına karşı siper teşkil edecek tevbe, istiğfar ve tazarru üzerinde durmakta ve bu noktadan insana gelecek şeytâni tuzakların önüne sed kurmaya çalışmaktadır.

Bu tedbirlerden birisi de şeytanın çokça kullandığı bir silahı tesirsiz bırakmaktır. Şöyle ki, insanda binlerce latife ve hissiyat vardır. Bunların hemen hepsi irâdeye boyun eğen ve irâdenin emri altına verilmiş niteliktedir. Akıl ve kalb bu latifelerin boyalanmasında söz sahibi olabilir. Fakat Üstadımızın da mâhiyetini ve ismini teşhis edemediği, ama varlığını bildiği bir latife var ki, insanın irâdesini, aklını ve kalbini dinlememektedir. İrâdeyi dinlemeyen bir latifeden meydana gelecek yanlış hareketlerden de elbette mesuliyet olmaz.

Mesuliyetimizin olmadığı bir hareket ve ifâdelerden dolayı, şeytan bizi ümitsizliğe ve karamsarlığa düşürüp, ayağımızı kaydırıyor. İşte Üstad Bediüzzaman Hazretleri de şeytanın bu tarzda oynadığı oyununu bozup, ehl-i imâna bir meşâle yakıp yolunu aydınlatıyor.

Bu ifâdenin Risalelerde geçen yerini olduğu gibi vermeye çalışalım:

"Hem insanın letâifi içinde teşhis edemediğim bir iki lâtife var ki, ihtiyar ve iradeyi dinlemezler, belki de mesuliyet altına da giremezler. Bazan o lâtifeler hükmediyorlar, hakkı dinlemiyorlar, yanlış şeylere giriyorlar. O vakit şeytan o adama telkin eder ki: 'Senin istidadın hakka ve imana muvafık değil ki, böyle ihtiyarsız bâtıl şeylere giriyorsun. Demek senin kaderin seni şekavete mahkûm etmiştir.' O biçare adam ye'se düşüp helâkete gider."(1)

(1) bk.  Lem'alar, On Üçüncü Lem'a Altıncı İşaret.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

bakiduman
Burada ihtiyarı dinlemeyen latifeden ben vessveseyi anlıyorum.insan vesvesden mesul değil.imana zararıda yok.Fakat insan vesvesyi zarar zannederse zarar ediyor ve şeytanın tuzağına düşüyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
merkezsener
21.SÖZÜN 2. MAKAMININ 5. VEHİHE SAHİFE 278 (ENVARA GÖRE) TAYAYYÜL VE TASAVVUR TEKLİF-İ DİNİ ALTINA GİRMİYOR DİYOR.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Tahayyül ve tasavvur teşhis edilemeyecek kadar sırlı duygular değildir. Üstadımızın kast ettiği bunlardan farklı bir latifedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
drerkan
"Teşhis edemediğim" diyor Üstad.Teşhis etse adını koyardı gibi geliyor bana.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...