"Hem mektubunuzda yedi kebâiri soruyorsunuz. Kebâir çoktur; fakat ekberü'l-kebâir ve mûbikat-ı seb'a tâbir edilen günahlar yedidir..." Üstad burada faizi neden saymıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem mektubunuzda yedi kebâiri soruyorsunuz. Kebâir çoktur; fakat ekberü'l-kebâir ve mûbikat-ı seb'a tâbir edilen günahlar yedidir: Katl, zina, şarap, ukuk-u vâlideyn (yani kat-ı sıla-i rahim), kumar, yalancı şehadetlik, dine zarar verecek bid'alara taraftar olmaktır..."(1)

Yedi büyük günahın meali: Cinayet, zina, şarap içmek, anne ve babaya bakmamak, onlara karşı gelmek, kumar oynamak, yalancı şahitlik etmek, dine zarar veren batıl ve bidat fikirlere taraftar olmaktır.

Faiz de çok büyük bir günahtır, ama "ekberü'l-kebâir" denilen büyük günahların en büyüklerinden olan yedi büyük günah içinde zikredilmiyor.

Büyük günahlar ile yedi büyük günah arasında bir nüans olmakla birlikte, tehlike açısından birbirine yakındırlar. Bu yüzden faizin bu yedi büyük günah içinde sayılmaması faizi büyüklüğünü hafifletmez. Nitekim birçok İslam alimi büyük günahları farklı zikretmişlerdir.

(1) bk. Barla Lâhikası, (259. Mektup)

İlave bilgi için tıklayınız:

- Büyük günahlar, yedi kebair nelerdir? Zina ve şirk büyük günahtır; peki gizli şirk ve göz zinası da büyük günah mıdır?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...