Block title
Block content

Hem meselâ: Hazret-i İbrahim Aleyhisselâm'ın bir mu'cizesi hakkında olan " قُلْنَا يَا نَارُ كُونِى بَرْدًا وَسَلاَمًا عَلَى اِبْرَاهِيمَ âyetinde..." İbrahim Aleyhisselâm’ın mu’cizesi ile ilgili olan âyet hakkında bilgi verir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Dedik: ‘Ey ateş, İbrahim için serin ve selâmetli ol.’ "(Enbiyâ, 21/69)

Hazret-i İbrahim (as.), babasını ve kavminin diğer insanlarını  putperestlikten vazgeçirmek için çalışmıştı.

Kavmi bir bayram günü kırlara çıktıklarında Hz. İbrahim onlara katılmadı. O sırada on altı yaşında olduğu söylenmektedir. Herkes şehri terk edince puthaneye gitti ve büyük put hariç bütün putları kırdı ve baltayı da büyük putun boynuna astı.

Kavmi, bayramdan döndüklerinde putlarının kırıldığını görünce bunu Hz. İbrahim’in yaptığını tahmin ettiler ve kendisini sorguya çektiler. O ise, putları büyük putun kırmış olabileceğini söyledi.  Kavmi, cansız bir putun bu işi yapamayacağını söylerlerse, onlara gittikleri yolun ne kadar batıl olduğunu anlatmak için böyle yapmıştı.  Bu sûrenin 62 ve 63 üncü âyetlerde bu olay şöyle haber verilir:

"(Hz. İbrahimi huzura getirdikleri zaman ona şöyle) dediler: 'Sen mi bunu İlâhlarımıza  yaptın, ey İbrahim?' İbrahim, «belki bu işi onların en büyüğü yapmıştır, eğer konuşabiliyorlarsa, onlara sorun.» dedi." 

"Sonunda Nemrut ve avanesi onu ateşe atarak öldürmeye karar verdiler. Ateş yakıldı, Nemrut da İbrahim’in ölümünü seyretmek üzere yüksek bir yerde tahtını kurdu."

"Atıldığı ateş ise, Cenâb-ı Hakk’ın 'Ey ateş, İbrahim için serin ve selâmetli ol.' emrine itaat ederek onu yakmadı."

Bu olay Enbiya Suresinin 52-69’uncu âyetlerinde haber verilmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Makam, Mukaddime | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1538 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...