"Hem mesela, Hazret-i İbrahim Aleyhisselâm'ın bir mucizesi hakkında olan قُلْنَا يَا نَارُ كُونِى بَرْدًا وَسَلاَمًا عَلَى اِبْرَاهِيمَ ayetinde..." İbrahim Aleyhisselâm’ın mucizesi ile alakalı olan ayet hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Biz: 'Ey ateş! İbrahim'e karşı serin ve selametli ol.' dedik." (Enbiya, 21/69)

Hazret-i İbrahim (as.), babasını ve kavminin diğer insanlarını putperestlikten vazgeçirmek için çalışmıştı.

Kavmi bir bayram günü kırlara çıktıklarında Hz. İbrahim(as) onlara katılmadı. O sırada on altı yaşında olduğu söylenmektedir. Herkes şehri terk edince puthaneye gitti ve büyük put hariç bütün putları kırdı ve baltayı da büyük putun boynuna astı.

Kavmi, bayramdan döndüklerinde putlarının kırıldığını görünce bunu Hz. İbrahim’in (as) yaptığını tahmin ettiler ve kendisini sorguya çektiler. O ise, putları büyük putun kırmış olabileceğini söyledi. Kavmi, cansız bir putun bu işi yapamayacağını söylerlerse, onlara gittikleri yolun ne kadar batıl olduğunu anlatmak için böyle yapmıştı. Bu surenin 62 ve 63. üncü ayetlerinde bu hadise şöyle haber verilir:

"(Hz. İbrahim’i huzura getirdikleri zaman ona şöyle) dediler: 'Sen mi bunu ilahlarımıza yaptın, ey İbrahim?' İbrahim, 'Belki bu işi onların en büyüğü yapmıştır, eğer konuşabiliyorlarsa, onlara sorun.' dedi."

"Sonunda Nemrut ve avanesi onu ateşe atarak öldürmeye karar verdiler. Ateş yakıldı, Nemrut da İbrahim’in (asm) ölümünü seyretmek üzere yüksek bir yerde tahtını kurdu."

"Atıldığı ateş ise, Cenâb-ı Hakk’ın 'Ey ateş, İbrahim için serin ve selâmetli ol.' emrine itaat ederek onu yakmadı." (Enbiya, 21/62, 63)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...