Block title
Block content

"Hem, namaz kılanın diğer mübah dünyevî amelleri, güzel bir niyet ile ibâdet hükmünü alır. " deniyor. Namaz kılmayan insanların yaptıkları ibadetler ahirette onlara sevap getirir mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dördüncü Söz'de, namaz kılan ve kılmayanların kazanç ve kayıpları arasında bir karşılaştırma yapılıyor. Bir saatlik ibadetle günün yirmi dört saatini ibadet haline getirmenin yolu gösteriliyor. Ayrıca namazın insan için hem dünya hem de ahiret saadetinde ne kadar lüzumlu ve gerekli bir ibadet olduğuna işaret ediliyor.

Namaz kılanın bütün mübah ve meşru işlerinin ibadet hükmüne geçeceği ifade ediliyor. Yani sabah ile öğle namazını kılan birisinin bu iki vakit arasında yaptığı bütün meşru fiiller; bu ders çalışmak olsun, inşaatta çalışmak olsun fark etmez, hepsi  ibadet hükmündedir.

İnsanın yirmi dört saatlik bir gününü yirmi dört kiloluk bir süte benzetecek olursak, bir saatlik namaz  süte atılan bir maya gibi insanın yirmi dört saatini hayra çeviriyor, haram olmayan bütün işlerini hayra ve ibadete dönüştürüyor.

Namaz kılmayan birisinin yapmış olduğu hayır ve hasenat elbette sevap olarak hanesine yazılacaktır. Hayır ve hasenat bizatihi sevap oldukları için, ayrıca namazla sevaba dönüştürülmeye muhtaç değildirler. Bu yüzden namaz kılmayan birisinin yapmış olduğu bizatihi diğer ibadetler aynı sevaptır.

Burada "mübah olan işler" deniliyor. Mübah, yapılıp yapılmamasında ibadet ve sevap olmayan ameller demektir. İşte bu amelleri ibadete çevirmenin tek yolu beş vakit namazdır. Yoksa bizatihi ibadetler için ayrıca namaz kılma şartı yoktur. Mesela, namaz kılmayan birisinin hac ve zekatı kabul olmaz denilemez. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

karolin
Namazın mübah amelleri mayalaması; sadece namaza bağlanmamış ama.Namaz kılıp niyetinin güzel ,yani Allah rızasına uygun olması gerekir. (Bu tarz cevaplarınız var) Ama niyet güzel olunca amel zaten mübah olmazki? Ben giysiyi setr-i avret niyetiyle giysem; o zaten farzdır,ayrıca namazın bu ameli mayalamasına gerek yokki?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sen farzları yaparsan Allah'ta kemali kereminden diğer mübah işlerini ibadet sayıyor iş bu kadar basit ve sade. Namaz burada en yaygın en günlük bir farz olmasından daha da bir önem arz ediyor. Oruç, zekat ve hac senelik ibadetlerdir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...