Block title
Block content

"Hem ne oluyorsun ki, keyiflerine kâfi gelen helâl ve tayyibat dairesinden huruca teşvik ederek, dinin ihmaline veya dinin bazı şeairinin terkine sebebiyet veriyorsun? Ve muharremat ve habisat dairesinde duhule teşcî" Bunu seçim öncesi paylaşmak doğru mu?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu tarz yorum ve açıklamalar, kişilerin şahsi düşüncesinden ve kanaatinden öteye geçmez. Risale-i Nur'u siyasi partilere alet etmeye çalışmak çok yanlış ve çirkindir. Üstadımız Risale-i Nur'u her türlü menfaat ve siyasi görüşlerden uzak tutmaya azami derecede ihtimam gösterirken, bizim Risale-i Nur'u pervasızca kendi siyasi görüşlerimize alet etmeye çalışmamız doğru bir yaklaşım değildir.

Risale-i Nurlar iman hakikatlerini muhtaç gönüllere ders veren yüce ve yüksek manevi bir tefsirdir. Muhtaç olanlar içinde ise, her türden siyasi görüşler olabilir. Şayet Risale-i Nurlar bir siyasi partiye angaje edilirse, diğer partiler Risale-i Nur'a düşman nazarı ile bakacaklar. Bu duruma düşmemek için Nur talebelerinin siyasi beyan ve açıklamalardan uzak durması gerekiyor. Bizim derdimiz davamız parti patırtı değil iman kurtarma davasıdır.  

Kişi oyunu nereye verecekse verir, o kendini bağlar, ama "Risale-i Nur'da işaret var, ille şu partiye vereceksin." diye bir başkası üzerinde baskı kurmaya kalkarsa, bu hem demokratik açıdan hem de Risale-i Nur'un kaideleri açısından uygun olmaz. Ayrıca bu tarz yaklaşımlar kardeşlik ilişkilerini zedeler ve uhuvvet ve ihlası da bitirir. Etrafımızda bu tarz rahatsızlıkları çokça duyuyoruz.

Risale-i Nur'u tam hazmetmemiş bazı kişilerin Nur camiası adına bir partinin militanı gibi hareket etmesi uygun ve doğru değildir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Nur'un İlk Kapısı | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 262 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...