Block title
Block content

"... hem onlardan daha kavidir, daha ulvidir. Çünkü zi şuurdur. Hem onlardan daha daimidir çünkü hayattardır." deniliyor. Nebatatın hayatı ile hayvanatın hayatı arasındaki fark nedir, izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her bir bitkinin kendine mahsus bir ruhu yoktur. Sadece bitkilerin ve türlerinin manasını devam ettirip bir sonrakine ulaştıran kanunları vardır.

Mesela, elma bir türdür; bu türün bekası ve devamı bir kanun şeklindedir. Her elmanın ayrı bir ruhu ve bireysel bir kimliği olsa idi, o zaman her bir elma aynı ile ruhen devam ederdi. Ama elma manasını ifade ettikten sonra, ruhu olmadığı için dağılıyor ve gidiyor, sadece türünün kodlarını çekirdeklere irsiyet ve kanun olarak bırakıyor ki, elma türü devam etsin.

Bundan şöyle bir hükme varabiliriz; bütün elmaların tek bir ruhu var, ama bütün hayvan ya da insanların kendilerine mahsus ayrı birer kimlikleri ve ruhları vardır.  Bu sebeple hayvan ya da insanın cesedi dağılsa da kendine mahsus ruhu baki kalıyor.

 Üstelik bu ruh öyle bir ruh ki, cesetten bağımsız olarak hayata devam edebiliyor ve şayet insan ise, şuura sahip bir ruhtur. Yani insan öldüğü zaman, ruhuna özgü olan hayatı ve şuuru aynen devam edecektir. Ama bitkilerde mesela, elma dalından koptuğu zaman, kamusal ruhu olan kanundan irtibatı kesiliyor ve manası da cesedi de dağılıp gidiyor. Bitkilerin hayatı bu ortak ruha dayandığı müddetçe varlığını gösterir, onun dışında müstakil ve bizzat bir hayata ya da ruha sahip değillerdir.

 Öyle ise bitki ve hayvanların hayatı arasında böyle ciddi bir fark vardır. Bitkilerin ortak bir hayatı varken, her bir  hayvanın kendine özel ve müstakil bir hayatı ve ruhu vardır. Bitkilerin hayatında ruhla gelen hissiyat ve duygular yok iken, hayvanların hayatında ruhla beraber gelen duygu ve hissiyatlar vardır. İnsanlarda ise bu; şuur ve insaniyet vasıfları ile daha da kemal bir noktaya çıkmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Maksat, Birinci Esas | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1870 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...