Block title
Block content

"Hem öyle bir istikbâlden doğru olarak haber veriyor ki, şu dünyevî istikbâl ona nisbeten bir katre serap hükmündedir. Hem, öyle bir saadetten pek ciddi olarak haber veriyor ki, bütün saadet-i dünyeviye, ona nisbeten bir berk-i zâilin bir..." İzah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu paragrafta, ahiret hayatı ile dünya hayatı arasında bir kıyaslama yapılmaktadır. Dünyanın istikbali (geleceği) ahiretin sonsuz istikbaline göre çok basit ve önemsiz bir istikbaldir. Çünkü dünya gelip geçici bir yer iken, ahiret sonsuz yaşanacak bir yerdir. Kısacık dünya hayatının sonsuz hayat yanında bir kıymeti bir değeri bulunmuyor.

Peygamber Efendimiz (asm) getirdiği din ile insanları ahirete çağırıyor, gerçek istikbalin ahiret istikbali olduğunu ifade ediyor.

Ayrıca dünyanın bütün lezzet ve mutlulukları toplansa, ahirette verilecek olan nimetlerin yanında bir hiçtir, kıyasa bile gelmez. Çünkü dünyanın bin sene mutlu hayatı ahiretin bir saatlik mutlu hayatına karşılık gelmez. Öyle ise insanın en büyük misyonu bu ahiret hayatını kazanmak olmalıdır.

Sürekli yanan bir ışık bir an yanıp sönen şimşeğin ışığından daha güzel daha hayırlıdır. Dünyanın saadeti fani olduğundan şimşeğin ışığına benzetilirken, ahiretin sonsuz saadeti sürekli yanan ışığa benzetilmiştir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Onuncu Reşha | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 909 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...