"Hem peder ve valideyi şefkatle teçhiz eden ve seni onların merhametli elleriyle terbiye ettiren hikmet ve rahmet hesabına onlara hürmet ve muhabbet, Cenâb-ı Hakkın muhabbetine aittir." Allah adına sevmek nasıl olur? Ta ki zevallerinden sonra üzülmeyelim!

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Annemi de babamı da yoktan var edip hayat bahşeden ve bana ebeveyn olarak takdir eden Allah elbette onlar öldükten sonra tekrar onları diriltip ebedi bir hayata mazhar edecek yine Odur. Öyle ise, anne ve babamı dünyada geçici bir süreliğine kaybetmem öyle kafaya takılacak ve acı çekilecek bir durum değildir düşüncesi Allah adına sevmek anlamına gelir.

Ama anne ve babam dünyaya tesadüfen geldiler ve tesadüfen de kayboldular ve onları bir daha görmem asla mümkün değildir dersen. Yani ölümü bir yokluk bir hiçlik bir tesadüf olarak görürsen bu bakış bu düşünce bu sevgi küfür ve gaflet adına olur. Temel ölçü burasıdır.

Bütün güzelliklerin bütün mükemmelliklerin ve bütün ihsan ve iyiliklerin kaynağı, menşei, membaı, esası Allah’tır. Diğer mahluklar ise bu güzellik, kemal ve iyiliklerin birer aynası, birer ilancısı, birer vesiledirler. Yani anne ve babamızda gördüğümüz güzelliklerin ve iyiliklerin gerçek sahibi Allah’tır. Anne ve babamız o güzellikleri üzerinde gösteren birer formdan (levha, tuval) başka bir şey değildir.

Mesela anne ve babamızı sevmemize sebep olan en önemli gerekçelerden birisi,onların bize olan şefkatleridir. Oysa onların şefkatleri kendilerinden gelmiyor Allah’ın sonsuz şefkatinin bir yansıması bir tecellisi bir tezahürü olarak onlar da beliriyor. Biz bu ilişkiyi unutup anne ve babamızı müstakil -haşa- Allah’tan bağımsız bir şefkat kaynağı olarak görürsek, o zaman Allah adına sevmekten çıkmış oluruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...