"Hem peder ve valideyi şefkatle teçhiz eden ve seni onların merhametli elleriyle terbiye ettiren hikmet ve rahmet hesabına onlara hürmet ve muhabbet, Cenâb-ı Hakkın muhabbetine aittir." Allah adına sevmek nasıl olur? Ta ki zevallerinden sonra üzülmeyelim!

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Annemizi de babamızı da yoktan var edip hayat bahşeden ve bize ebeveyn olarak takdir eden Allah’tır. Onları tekrar diriltip ebedî bir hayata mazhar edecek de yine O’dur. Öyle ise, anne ve babamızla dünyada geçici bir süreliğine ayrılmamız çok acı çektirecek bir durum değildir Böyle düşünmek insanı rahatlatır.

“Ama annem ve babam dünyaya tesadüfen geldiler, tesadüfen de kayboldular ve onları bir daha görmem asla mümkün değildir” gibi düşünenler yani ölümü bir yokluk ve bir tesadüf olarak görenler daima elem çekerler.

Bütün güzelliklerin bütün mükemmelliklerin, bütün ihsanların ve iyiliklerin menşei, menbaı ve esası Allah’ın rahmet ve ihsanıdır. Diğer mahlûklar ise bu güzelliklerin birer aynası, birer ilancısı, birer vesilesidirler. Yani anne ve babamızda gördüğümüz güzelliklerin ve iyiliklerin hakiki sahibi Allah’tır.

Mesela, anne ve babamızı sevmemize en mühim sebeplerden birisi, onların bize olan şefkatleridir. Halbuki onların şefkatleri kendilerinden gelmiyor Allah’ın sonsuz rahmetinin bir cilvesi olarak onlar da tezahür ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...