"Hem Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın hakkaniyetini ispat eden bütün mu’cizeleri, hüccetleri ikinci derecede haşr-i cismanîyi ve cennet ve cehennemin … harika belâgatiyle tasvir ve izah ediyor." Haşr-i cismaniye yönelik hadisler nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada ifade edilmek istenen husus, Peygamber Efendimiz (asm)'in hak peygamber olduğunu ispat eden bütün delillerin, aynı zamanda öldükten sonra dirilme hakikatini de ispat ettiği vurgulanıyor.

Çünkü Peygamber Efendimiz (asm)'in tevhitten sonraki en büyük davası, ahiret hayatının varlığının ispat edilmesidir. Dolayısı ile "Peygamberimizin hak olduğunu gösteren bütün deliller, ikinci derecede de haşri yani öldükten sonra dirilmeyi gösterip ispat eder." demektir.

Yoksa bu pasaj haşr-i cismani hakkında varid olan hadislerden bahsetmiyor. Haklılığı sabit olmuş bir peygamberin her sözü her davası da hak olacaktır.

Burada delilin geçişgenliği söz konusu, yani "delil onun hak peygamber olduğunu ispat etsin, ama diğer dava ve iddialarını ispat edip doğrulamasın" bu delilin geçişgenliği ilkesine uygun düşmez.

Mesela Peygamber Efendimiz (asm)'in bir parmak işareti ile ayı ikiye bölmesi mucizesi nasıl onun hak peygamber olduğunu ispat ediyorsa, Peygamber Efendimiz (asm)'in dava ve iddialarının hak olduğunu da ispat eder. Bu delil bu mucize birisini ispat ederken diğerini ispat etmez denilemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...