"Hem Risale-i Nur'un dairesi çok geniştir; şakirdleri pek çoktur. Harice kaçanları aramaz, ehemmiyet vermez, belki daha içine almaz. Her insanda bir kalb var. Bir kalb ise, hem dairede hem hariçte olamaz." Bu ifadeleri nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri'nin, insanların ve hususan Müslümanların imanları için çırpınması ve hayatını bu dava için feda etmesi gösteriyor ki, kim olursa olsun bizler de onun imanı için çırpınacağız ve ter dökeceğiz. Bu gibi ifadelerin bazı hususi durumlar için geçerli olduğu kanaatindeyiz. Şöyle ki:

Burada kastedilen kişilerin, hizmetten çıkıp sefahate veya dünyaya meyl eden kişiler değil; başka bir cemaate veya tarikata gidenlerin olduğu kanaatindeyiz. Çünkü başka bir cemaate dâhil olan kişilerle ilgilenip onların nazarlarını bulandırmamak gerekir. Onlar zaten imanlarını muhafaza edecek bir vesile bulmuşlardır. Bu nedenle bu gibi kişilerle ilgilenmemek gerekir.

Şayet bu gibi kişiler, sefahete girer ve günahlara bulaşırlarsa, onları yine arayıp bulmak ve yakından ilgilenmek gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...