"Hem şefkat halistir, mukabele istemiyor; safi ve ivazsızdır... Halbuki aşk ücret ister ve mukabele taleb eder..." Allah'a olan aşkta ücret ve mukabele istenir mi? Aşk, Allah'a ulaşma yolları içinde en ehemmiyetlilerinden biri değil midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İlahi aşka girmiş insanlarda bazen "naz" makamı görülebilir. Yani Allah'a olan aşktan dolayı, "niyaz" dediğimiz ciddi duruştan uzaklaşıp "naz" dediğimiz istiğrak makamına girip, farklı istek ve taleplerde bulunabilinir. Hatta istedikleri yerine gelmeyen şahıslarda -evliya oldukları halde- Cenab-ı Hakk'a karşı serzenişlerde bulunulabiliyor.

Allah'a karşı ilahi aşk duyanlarda bu gibi arızalar meydana gelirken, kendindeki şefkatten ilahi şefkat ve merhameti hissedenlerde ise niyaz dediğimiz yüksek haletler hasıl olmaktadır. Allah'ın tecellilerinde daima şefkatten gelen kararlar olduğunu anlar, Allah'ın işine karışmaz.

Bununla birlikte, burada mahlukata karşı hissedilen şefkat ve aşk kavramları karşılaştırılıyor. Yoksa ilahi aşk konusu doğrudan görünmüyor.

Ayrıca burada aşk yolu tenkit edilmiyor, sadece daha yüksek ve daha keskin olan şefkat ile mukayese ediliyor. Yani aşk zatında güzel ve tesirli bir yoldur, lakin şefkatin katıksız ve safi makamına yetişemiyor, demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...