Block title
Block content

"Hem seyyar bir ticaretgâhtır. Öyle ise alış-verişini yap, gel ve senden kaçan ve sana iltifat etmeyen kafilelerin arkalarından beyhude koşma, yorulma." Dünyanın, seyyar bir ticaretgâh olması nasıl oluyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

    “Seyyar” kelimesi dünyanın döndüğüne ve sabit bir mağazadan ziyade seyyar bir ticaret gemisini andırdığına işaret etmektedir. 

    İnsanlar ömür sermayeleriyle bu dünya ticaretinde ya “iman, salih amel, güzel ahlâk” gibi cennete layık manevî değerlere sahip olurlar, yahut bu sermayenin yanlış kullanılmasıyla “küfür, dalalet, isyan” gibi cehennem malzemeleri satın alırlar. Altıncı Söz’e konu olan şu ayet-i kerime dünyanın bir ticaret yeri olduğunu ders verir:

“Muhakkak Allah, müminlerden nefislerini ve mallarını (kendilerine vereceği) cennet mukabilinde (karşılığında)   satın aldı.” (Tevbe, 9/111)

   Bu ayetin verdiği derse göre insanlar nefislerini (yani hem organlarını, hem akıl, kalb gibi latifelerini) ve mallarını  Allah’ın emri istikametinde kullandıklarında bunları Allah’a satmış olurlar. Bunun karşılığında ahirette cennete kavuşacakları gibi, dünyevi hayatlarını da daha rahat ve daha mesut geçirirler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...