"Hem sinek onu tâciz etmezdi, onun cesed-i mübarekine ve libasına konmazdı. Nasıl ki, evlâdından Seyyid Abdülkàdir-i Geylânî (k.s.) dahi, ceddinden o hali irsiyet almıştı; sinek ona da konmazdı." Üstad'ı sinek taciz eder miydi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konuda yaptığımız araştırmalarda, hakikaten de Üstadımızı da ne sineklerin, ne tahtakurularının ve ne de karıncaların rahatsız etmediği ve üzerine konmadıkları neticesine vardık. Bu konuda en net bilgilerden birisini, Üstadımıza uzun yıllar hizmet etmiş ve şoförlüğünü yapmış olan -merhum- Hüsnü BAYRAM Ağabey'den aldığımız malumattı ve ifadesi aynen şöyleydi:

"Kesinlikle ne bir sineğin ne bir tahta kurusunun ve ne de bir karıncanın, Üstadı rahatasız ettiğini görmedik. Hatta Emirdağ'ında kalırken, Üstad'ın bulunduğu yerde çok tahta kurusu olduğu hâlde Üstad'ı rahatsız etmiyorlardı. Üstad da onlardan rahatsız olmuyordu. Tahta kurularını temizlememize de müsaade etmezdi. Tahta kuruları için, 'Onlar benim zikir arkadaşımdırlar.' derdi."(1)

(1) 25 Kasım 2009/16.00'da Hüsnü BAYRAM Ağabey ile yapılan görüşme.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cevahir_g
teferruatla uğraşmayın arkadaşlar
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
erdem79
Üstadımız risalede bir bahiste -tam olarak hatırlayamıyorum nerede geçtiğini-bizzat kendisi bahsediyor,eline konan bir sinekten..Gerçi eline konması başkadır,taciz etmesi başkadır.. teferruat ama, meraklısına olsun;)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...