“Hem tevhid en ehemmiyetli, en halavetli ve en yüksek bir vazife-i kudsiyye ve feraiz-i fıtriyye bir imaniyedir.” cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tevhid birlemek, birlikte düşünmek gibi manalara gelir. İnsanın kudsi vazifelerinden biri de tevhiddir. Bu görev insanın yaratılışında vardır. Ellerinin, ayaklarının, ciğerinin, kalbinin, midesinin kısacası bütün organlarının bir araya getirilerek bir tek beden olduklarını insan bilmektedir.

Bu bilgi sayesinde insan bu organların tümünü Allah’ın yarattığını ve yine tümünü bir tek ruhun emrine Allah’ın verdiğini düşünür. Bu insanı kimse şirke düşüremez, yani ayakları yapan başkası, elleri yapan, gözleri yapan başkasıdır gibi bir şirke düşmez. Çünkü o bütün bu organları tevhid edilerek bir tek beden haline geldiklerini bilir. Bu organları ayrı ve müstakil birer varlık gibi düşünmez.

İnsan kainatın meyvesidir. Kainat da bütün yıldızları, galaksileri sistemleriyle bir tam şeydir. Bütün bu varlıklar tevhid ile bir tek şey olmuşlardır. Havayı yapan başka, suyu yapan başka, güneşi, ayı, yıldızları yapan başkası olamaz. Bunu bilmek, düşünmek, tefekkür etmek insanın yaratılışına konulan bir kabiliyettir. Bu kabiliyetin yerinde kullanmak en ehemmiyetli, en tatlı, en yüksek bir vazifedir.
* * *
Allah’ın varlığını ve birliğini temsil eden tevhid inancı, insanın hayattaki en büyük ve kudsi bir vazifesidir. İnsanın yaratılış gayesi iman ve ibadettir, iman ve ibadetin de en son netice ve meyvesi tevhid inancıdır. Bu sebeple tevhid, insan hayatının en büyük kutsalıdır.

Allah, insanın fıtrat ve mahiyetini tevhidi anlamak ve yaşamak için programlamıştır. Tevhid bu sebeple insanın fıtri bir gereği ve vazifesidir. Nasıl midenin fıtratı yemeği gerektiriyorsa, insanın fıtrat ve mahiyeti de tevhidi iktiza ediyor.

Tevhidin imani bir ibadet olması ise; ibadetin sadece bazı emir ve yasakların ifası olmadığına işarettir. İbadet, insanın inanç ve iman değerlerini de içine alan geniş bir kavramdır. Bu sebeple imanda bir ibadet şeklidir. İmanın en büyük ve azametli meselesi de tevhid olduğuna göre, tevhid imanın en büyük bir ibadet şeklidir.

Hatta tevhid öyle bir ibadet ki, diğer bütün ibadetler bu temel üstünde duruyor. Zira kalbinde tevhid olmayan bir insanın, bütün diğer ibadetleri iptal olur, Allah katında da makbul olmaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...