"Hem, ümmî bir zâtın (a.s.m.) ef’âl ve akvâl ve ahvâlinden çıkan İslâmiyet, her asırda, üç yüz milyon insanın rehberi..." Buradaki, "üç yüz milyon" ifadesinden maksat nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'da geçen rakamlar, genelde çokluk ifadesi için kullanılır. Yoksa bire bir aritmetik bir değer içermezler. Mesela Kur'an içinde geçen "on sekiz bin alem" kavramını müfessirler, alemlerin çokluğuna bir işaret, bir kinaye olarak kabul etmişlerdir.

Bu yüzden hem Kur'an'da hem de Kur'an’ın tefsirlerinde, rakamlar bire bir aritmetik değerler taşımazlar. Genelde sözün ve lafın akışına uygun olarak o rakamlar sarf edilir. Üstad Hazretleri de bu tarzı Risale-i Nurlarda çokça kullanır.

Üstad Hazretleri bu rakamları kullanırken elbette sayısal bir değer için değil, maksada kuvvet vermek için kullanıyor. Yani lafın ve sözün akışına uygun bir ifade tarzıdır. Bu gibi ifade tarzları edebi bir değer taşımasından dolayı matematiksel bir göz ve nazar ile tartılmazlar, sadece çokluğun üstünde bir sembol ve nişanedirler ve öyle bakılmalıdırlar.

"Üç yüz milyon" ifadesi, her asırda Peygamber Efendimize (asm) iman eden ümmet-i Muhammed’e işarettir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...