Block title
Block content

"Hem, Vehhâbilik az bir fırkadır. Koca âlem-i İslâmın havz-ı kebîri içinde ya erir, ya itidâle gelir; çünkü menbâı hâriçte değil ki, âlem-i İslâmı bulandırsın. Menbâı hariçte olsaydı, çok düşündürecekti." Selefilik akımları vs artıyor gibi görünüyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Selefilik akımının İslam dünyasına oranı çok az ve küçüktür medyada seslerinin çok çıkması bizi aldatmasın. Onların güçlü ve meşhur görünmeleri medyanın bir illüzyonundan ibarettir.

İslam aleminin ana damarı, büyük çoğunluğu, temel esası Ehl-i sünnettir, diğer akımlar marjinaldir ve sınırlıdır. Sosyoloji açısından büyük ve temel olan sınırlı ve marjinal olanı zamanla yer bitirir. Nitekim tarihte buna benzer onlarca akım Ehlisünnet potası içinde eriyip gitmişlerdir.

Mesela, bir dönem Mutezile mezhebi siyasi iktidarı da arkasına alarak çok etkili ve güçlü bir akım oluşturdu ama bu akımın ömrü yüz seneyi geçemeyip Ehl-i sünnet potası içinde eriyip gitmiştir. Şimdi ismi sadece ders kitaplarında ve Ehl-i sünnet kaynaklarında geçmektedir.

Selefilik akımı siyasi ve dönemseldir, kökleri derinde değildir; dolayısı ile kırk elli yıl içinde bitip tükenmeye müheyyadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Altıncı Risale olan Altıncı Mesele | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 902 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...