Block title
Block content

"Hem zayıftır. Fakat kudreti nihayetsiz olan Seyyidinin kuvvetine istinad eden bir zaif-i kavîdir ki, Kur’ân hakikî bir şakirdine Cennet-i ebediyeyi dahi gaye-i maksat yaptırmadığı halde, bu zâil, fâni dünyayı ona gaye-i maksat hiç yapar mı?" izah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın sonsuz kudretine, kuvvetine ve zenginliğine dayanan bir mümin, dünyanın gelip geçici ve fani nimetlerini kendine amaç yapmaz. Dolayısı ile değil dünyanın küçük nimetleri, dünyanın kendisi bile hakiki bir mümini aldatmaz ve üzerinde boğuşturamaz. Dünyanın üzerine; ancak Allah’ı tanımayan ve bilmeyen kâfir ya da gafil insanlar boğuşur ve kavga ederler.

Olgun ve kâmil bir mümin; cenneti bile amaç yapmazken, cennete göre çok değersiz olan dünyayı ve dünya menfaatlerini amaç yapması düşünülemez. Olgun bir mümin olabilmenin birinci şartı da; Allah’ın sonsuz kudretine, kuvvetine ve zenginliğine dayanmaktır.

Allah’ın sonsuz kudretine ve zenginliğine dayanabilmenin birinci yolu da insanın acizliğini, fakirliğini ve zayıflığını idrak etmesidir. Yani acizliğini idrak edemeyen, sonsuz kudreti idrak edemez; sonsuz kudreti idrak edemeyen, sonsuz kudrete dayanamaz; dayanamayan birisi de dünyaya değer vermeye çalışır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Nota | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1006 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...