Block title
Block content

"Her bir kâfirin dahi bütün sıfat ve san’atları kâfir olmak lâzım gelmez. Binaenaleyh, Müslüman olan bir sıfatı veya bir san’atı, istihsan etmekle iktibas etmek neden câiz olmasın?" İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Adı Hans olan bir Hristiyan dürüst, çalışkan, merhametli olabilir, ki bu üç sıfat da Müslüman sıfatıdır.

Diğer yandan adı Mehmet olan bir Müslüman da sahtekar, tembel ve acımasız olabilir, ki bu sıfatlar da kafir sıfatlarıdır.

Biz "Hans ne dürüst ne çalışkan ne merhametli adam." dediğimizde, Hans’ın batıl din anlayışını değil, onun üstünde duran Müslüman sıfatlarını övmüş oluyoruz.

Aynı şekilde "Mehmet ne kadar sahtekar, tembel ve merhametsiz adam." dediğimizde de Mehmet’in temiz ve pak olan dinini değil, onun kendi üzerindeki kötü vasıfları kastediyoruz.

Kafirin her sıfatı kafir ve kötü olması gerekmediği gibi, Müslüman birisinin de her sıfatı iyi ve imana uygun olmayabiliyor.

Burada mesele, Allah’ın rızası meselesi değil, iyiliğin objektif durumu söz konusudur. İyi bir haslet her yerde iyi olduğu gibi, kötü bir haslet de her yerde kötüdür.

Hırsızlık ve rüşvet bütün kültürlerde ve inançlarda çirkin bir davranış olarak kabul edilir. Müslüman birisi hırsızlık yaptığında hırsızlık iyi olmaz.

Hatta kelam alimleri "Kafirin yapmış olduğu iyi iş ve ameller boşa gitmez, ahirette onlar da yapmış oldukları iyiliklerden istifade ederler." derler. Bu yüzden cehennem tabaka tabakadır, herkes cehennemde aynı eşitlikte ceza görmeyecekler. Ömrü insanlığa hizmette geçmiş bir Hristiyan ile ömrü zararlı ve kötülükte geçmiş bir ateist aynı kefeye konulmayacak. Allah sonsuz adaleti ile herkese hak ettiği cezayı verecek.

"Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu görür." (Zilzal, 99/8)

Ayette de ifade edildiği gibi, kimsenin iyiliği zayi edilmez...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Münazarat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 905 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...