Block title
Block content

"Her bir lezzetli şeyin cennette bulunduğunu; 'Cennet tenasül yeri olmadığından, evlât muhabbeti ve okşaması olmadığını' diyenlerin hükümleri hakikat olmadığını,.." Devamıyla izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mü’minlerin kablelbülûğ vefat eden evlâtları, Cennette ebedî, sevimli, Cennete lâyık bir surette, daimî çocuk kalacaklarını; ve Cennete giden peder ve validelerinin kucaklarında ebedî medar-ı sürurları olacaklarını; ve çocuk sevmek ve evlât okşamak gibi en lâtîf bir zevki, ebeveynine temine medar olacaklarını; ve herbir lezzetli şeyin Cennette bulunduğunu; 'Cennet tenasül yeri olmadığından, evlât muhabbeti ve okşaması olmadığını' diyenlerin hükümleri hakikat olmadığını; hem dünyada on senelik kısa bir zamanda teellümatla karışık evlât sevmesine ve okşamasına bedel, sâfi, elemsiz, milyonlar sene ebedî evlât sevmesini ve okşamasını kazanmak, ehl-i imanın en büyük bir medar-ı saadeti olduğunu, şu âyet-i kerime,  وِلْدَانٌ مُخَلَّدُونَ cümlesiyle işaret ediyor ve müjde veriyor."(1)

Bir mümin Allah namına ve Allah hesabına anne ve babasını ya da çocuğunu severse, Allah bu meşru ve güzel sevginin meyvesini ahirette ebedi bir aile şeklinde ihsan ve ikram edecek. Yani dünyadaki bu güzel aile ortamı ahiret hayatında da üstelik ebedi ve daha mükemmel bir şekilde devam edeceğini ayet müjdeliyor.

İnsanın sorumluluk yaşı on beştir. On beş yaşından önce ölen çocukların hepsi ehli cennettir. Anne ve babasının inanç ve dini ne olursa olsun fark etmez, bütün çocuklar cennetliktir. Bu çocuklar cennette yine anne ve babalarının çocukları olacaklar, şayet anne ve babası cennet ehli değilse başka cennet ehlinin sevimli ve nazlı çocukları olacaklar.

Eski müfessirlerin ifadesi olan "cennette doğum olmayacağı için çocuk da olmayacak" fikrini Üstad Hazretleri kabul etmeyip, cennette de çocuk sevgisi ve lezzetinin bulunacağını ve bununda bu suretle temin edileceğine işaret ediyor.

Özetle, cennette evlat ve evladı sevme lezzeti ebedi bir şekilde olacaktır. Evladın doğum ile gelmesi dünyaya özgü bir adetullahtır bu adetin ahirette de cari olması gerekmiyor. Allah dilerse doğum olmadan da evlat nasip edebilir bu Allah’ın kudretine ağır ve zor değildir.

(1) bk. Mektubat, On Yedinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Nokta | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3416 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

yazınızda "İnsanın sorumluluk yaşı on beştir. On beş yaşından önce ölen çocukların hepsi ehli cennettir. " ifadesi geçiyor ancak malumdur ki 15 yaşına kadar çoktan büluğa eriliyor genelde

Değerli Kardeşimiz; 15 ortalamadır. 9 yaşında buluğa eren bir kızımız için bu hüküm elbette 9 yaşına düşer. Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...