"Her bir zîhayat, elbette zîhayat bir macundur. Ve her bir nebat, hayattar bir tiryak gibidir ki, çok müteaddit eczalardan, çok muhtelif maddelerden, gayet hassas bir ölçüyle alınan maddelerden terkip edilmiştir." açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan eczanesindeki ilaçlar ve ilaçların hammaddeleri, nasıl hassas mizanları ve ölçüleri ile hikmetli bir kimyageri akla gösteriyor, aynı şekilde kainat eczanesindeki canlı ve bitkiler de, o ilaç ve hammaddeler gibi hassas mizan ve ölçüleri ile nihayetsiz hikmet sahibi Allah’ı akla gösteriyor.

İnsan eczanesindeki ilaçlar ve hammaddeler, kainat eczanesindeki canlı ve bitkilerler ile eş değerde, hatta canlı ve bitkiler daha mükemmel olarak gösteriliyor.

Bir ilacı tesadüfe vermek nasıl imkansız ise; bir elma ya da fosfatı tesadüfe vermek o denli imkansız denmek isteniyor.

Zihayatın macun olması, hammadde noktasından, bitkilerin ilaç olması da hem yaratılış hem de fayda noktasından, ilaçtan daha hikmetli olmasına bakıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

isahalim

Kainat eczanesindeki insanlar ve hayvanların vücudundaki elementler eğer eksik ya da fazla olsa, o insanda ya da hayvanda hastalıklara, sağlıksız durumlara sebep oluyor, tıpkı ilaçların içindeki elementlerin miligram az ya da çok olmasının o ilacı ialç olmaktan çıkarması, sağlıksız bir hale sokması gibi. Burası tamam! Peki insan ve hayvandaki bu durum yani oluşabilecek dengesizlik, bitkilerde de meydana gelebiliyor mu,  bitkinin bedenindeki  elementlerde de minik farklılıklar o bitkiyi işe yaramaz, zararlı hale getirdiği oluyor mu ki Üstad'ımız sadece ,nsan ve hayvanları değil, bitkileri de zikrediyor?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Ziraat Mühendisliği bitki hastalıkları ile ilgili bir bilim dalıdır. Mesela dometesin bin türlü hastalığı bulunuyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...